ΒΙΝΤΕΟ: Δύο γκολ, νεύρα και ανεπιθύμητος συμβιβασμός στο ντέρμπι Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ

Από έναν βαθμό πήραν Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ, καθώς εξήλθαν ισόπαλες 1-1, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλος, για την 5η αγωνιστική.

Ένα αποτέλεσμα που δεν αφήνει καμιά ομάδα ικανοποιημένη, αφού η Ανόρθωση στο τέλος θα μπορούσε να κλέψει το παιχνίδι, ενώ ο ΑΠΟΕΛ μένει στους πέντε βαθμούς και στο -6 από την κορυφή και την ομάδα της Αμμοχώστου, έχοντας ένα αγώνα λιγότερο με την Πάφο, την ερχόμενη Τετάρτη.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Αμμοχώστου ισοφάρισε.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια της επανάληψης η Ανόρθωση ήταν καλύτερη, ενώ ο ΑΠΟΕΛ είχε βρει δύο καλές στιγμές για να σκοράρει.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Βιντ Μπέλετς, ήταν ο κορυφαίος για τους γαλαζοκίτρινους, καθώς σε όλες τις προσπάθειες του αντιπάλου να βρει το γκολ της νίκης είπε «όχι».

Η ταυτότητα του αγώνα

Στο 20' ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι. Μετά από σέντρα του Εντογκαλά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ουαρίς. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Κβιλιτάια, ο οποίος νίκησε από την άσπρη βούλα τον Μιχαήλ.

Ο Γεωργιανός αφού σκόραρε πανηγύρισε μπροστά στην κερκίδα των οπαδών της Ανόρθωσης, δείχνοντας τη φανέλα του και στη συνέχεια έτρεξε και αγκάλιασε τον Σα Πίντο.

Ο αρχηγός των γαλαζοκιτρίνων ανέλαβε την εκτέλεση του και με εύστοχη εκτέλεση νίκησε τον Νεόφυτο Μιχαήλ.

_SAK0419

_SAK0503

_SAK0559

Στο 31΄ο Φερέιρα σκόραρε, όμως σηκώθηκε το σημαιάκι για οφσάιντ, απόφαση που επικυρώθηκε και από το VAR.

Στο 40' η Ανόρθωση είχε την ευκαιρία να σκοράρει, καθώς μετά από σουτ εντός περιοχής του Φερέιρα, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 5΄των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, η Ανόρθωση έφερε στα ίσα το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ.

Συγκεκριμένα, ο Γουαρίς με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε μέσα από τους αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ και έδωσε στον Φερέιρα, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Μπέλετς.

Με επεισοδιακό τρόπο πήγαν στα αποδυτήρια τόσο οι ποδοσφαιριστές, όσο και τα τεχνικά επιτελεία των Ανόρθωσης και ΑΠΟΕΛ.

Συγκεκριμένα, αμέσως με τη λήξη του ημιχρόνου ο Ρικάρντο Σα Πίντο και Νταβίδ Γκαγιέγο φαίνεται να ήρθαν σε λεκτική αντιπαράθεση ο ένας με τον τέταρτο διαιτητή, Δημήτρη Κουμή και ο άλλος με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Ντάβιντε Γκερσίνι.

Στη συνέχεια, άναψαν τα αίματα και ακολούθησε μεγάλη ένταση στον αγωνιστικό χώρο. Και οι δύο προπονητές ήταν αρκετά εκνευρισμένοι.

Ακολούθως, αρχικά ο Ιταλός ρεφ απέβαλε τον τεχνικό του ΑΠΟΕΛ και στη συνέχεια τον προπονητή της Ανόρθωσης.