Τρίποντο για τον Εθνικό, ισοπαλία στο Στέλιος Κυριακίδης για Καρμιώτισσα και ΑΕΖ

Ο Οθέλλος ήταν αυτός που καιγόταν για τη νίκη, ο Εθνικός όμως ήταν αυτός που πήρε το τρίποντο στον αποψινό αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ στον Β’ όμιλο του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας.

Η ομάδα της Άχνας κέρδισε με 2-1, κάνοντας ακόμη πιο απίθανο το σενάριο της παραμονής στην Α’ κατηγορία για τον Οθέλλο.

Με τη νίκη του ο Εθνικός ανέβηκε στην 3η θέση του Β’ ομίλου με 35 βαθμούς ενώ ο Οθέλλος έμεινε στην 6η θέση με 17.

Ο Καμπρέρα άνοιξε το σκορ για τον Εθνικό στο 42’ με την ομάδα της Αθηένου να καταφέρνει να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Κορίνους στο 45’+6’. Στην επανάληψη ο Μάριος Ηλίας με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 73’ έκανε το 2-1, χαρίζοντας τη νίκη στον Εθνικό.

Στον άλλο αποψινό  αγώνα η ΑΕΖ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το ότι η Καρμιώτισσα αγωνίστηκε με 10 ποδοσφαιριστές από το 64’ λόγω αποβολής του Ουεσλατί, με τις δύο ομάδες να μένουν τελικά στο 0-0, αποτέλεσμα που ευνοεί την Καρμιώτισσα η οποία ανέβηκε στους 24 βαθμούς, 7 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, όπου βρίσκεται η ΑΕΖ με 17 βαθμούς.

Αναχώρησε για το Κόσοβο η Εθνική Κύπρου-Παρών και ο Γιώργος Κούμας (pics)
Το μήνυμα που άφησαν οι παίχτες της Ρουμανίας στα αποδυτήρια του «ΑΕΚ Αρένα»
Βαριά ήττα για την Εθνική Κύπρου απέναντι στη Ρουμανία-«Πρέπει να αλλάξουμε κάποια πράγματα»