Μεγάλη νίκη η Νότιγχαμ-Ονειρεύεται Ευρώπη με οδηγό τον Γουντ

Η Νότιγχαμ Φόρεστ επέστρεψε στις νίκες στην Premier League, καθυώς επικράτησε 1-0 της Κρίσταλ Πάλας, που παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το ματς στο City Ground είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να γίνονται αρκετά απειλητικές. Στο 20ο λεπτό ο Ενκέτια έπιασε ένα ωραίο σουτ, το οποίο όμως τράνταξε το δοκάρι του Σελς. Τρία λεπτά μετά ο αρχηγός της Φόρεστ, Ράιαν Γέιτς, έπιασε μια ωραία κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ελάνγκα, αλλά αυτή σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Γουντς κινήθηκε στην πορεία της αλλά δεν κατάφερε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Πάλας απάντησε με κάποια ωραία σουτ του Έζε από μακρινή απόσταση. Στο ένα εξ αυτών στο 61ο λεπτό ο Σελς την άγγιξε με τα ακροδάχτυλα και με τη βοήθεια του δοκαριού παραχώρησε κόρνερ. Ωστόσο στο 65' ο Γουντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των Λονδρέζων και με ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Η Πάλας πίεσε μέχρι το φινάλε για την ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφερε με το 1-0 να μένει μέχρι και το φινάλε.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 4-1 (36' Κουλουσέβσκι, 52' Μπισουμά, 55' αυτ. Αρεολά, 60' Σον - 18' Κούντους)

Σαουθάμπτον - Λέστερ 2-3 (8' Άρτσερ, 28' Αρίμπο - 65' Μπουονανότε, 74' πεν. Βάρντι, 90+8' Αγιού)

Νιουκάστλ - Μπράιτον 0-1 (35' Γουέλμπεκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπρέντφορντ 2-1 (47' Γκαρνάτσο, 62' Χόιλουντ - 45+5' Πίνοκ)

Ίπσουιτς - Έβερτον 0-2 (17' Εντιαγέ, 40' Κιν)

Φούλαμ - Άστον Βίλα 1-3 (5' Χιμένες - 9' Ρότζερς, 60' Γουότκινς, 69' αυτ. Ντιόπ)

Μπόρνμουθ - Άρσεναλ 2-0 (70' Κρίστι, 79' πεν. Κλάιφερτ)

Γουλβς - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (7' Λάρσεν - 33' Γκβαρντιόλ, 90+5' Στόουνς)

Λίβερπουλ - Τσέλσι 2-1 (30' Σαλάχ - 51' Τζόουνς, 48' Τζάκσον)

Νότιγχαμ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (65' Γουντ)

Πηγή: sport24.gr

Επαφές με Τσάβι αποκαλύπτουν οι Άγγλοι-Οι υποψήφιοι σε περίπτωση απόλυσης του Τεν Χάγκ