Σάλκε-Σπάρτα Πράγας 2-2

Βήμα πρόκρισης στους 32 του Γιουρόπα Λιγκ έκανε η Σπάρτα Πράγας που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σάλκε στη Γερμανία και παραμένει αήττητη στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό στην κόντρα με τον Ντι Σάντο που είχε πληγώσει και τους Αρκάδες στη Γερμανία, πετυχαίνοντας τρία γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν αρχικά το ματς στα ίσα στο 50' με πλασέ του Φατάι και στο 63' ο Λάφατα έδωσε προβάδισμα στη Σπάρτα στο 63', αλλά η χαρά της ομάδας από την Τσεχία κράτησε μόλις 10 λεπτά, αφού ο Σανέ "έγραψε" στο 73' το 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Σάλκε: Φέρμαν, Ζούνιορ Καϊσάρα, Χέβεντες, Αϊχάν, Κολάσινατς, Γκορέτσκα, Νόιστεντερ, Χέιμπιεργκ, Μάιερ, Τσουπό-Μοτίνγκ, Ντι Σάντο.

Σπάρτα Πράγας: Μπίτσικ, Μαρέτσεκ, Μπράμπετς, Ναμουανεσού, Φρίντεκ, Γιράτσεκ, Ντότσκαλ, Ματεγιόβσκι, Κονατέ, Κρεΐτσι, Φατάι.