Kύπελλο: Μεγάλα σκορ, έκπληξη και διακοπή

Βγήκαν τα πρώτα εισιτήρια για τη β’ φάση του κυπέλλου. Οι πλείστες ομάδες της πρώτης κατηγορίας  «καθάρισαν» με μεγάλα σκορ. Η μοναδική ομάδα της πρώτης κατηγορίας που έμεινε εκτός είναι η Δόξα, η οποία έχασε στην παράταση από τον ΑΣΙΛ. Ένας ματς κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ ένα παιχνίδι διακόπηκε λόγω βροχής.

Στη Λακατάμεια ο Απόλλωνας κέρδισε εύκολα το ΘΟΪ με το ευρύ 6-1, ενώ η Αγία Νάπα επικράτησε με το ευρύ 5-1 της Καρμιώτισσας. Με δύο γρήγορα γκολ ο Άρης κέρδισε την ΕΝΑΔ με 2-0 σε αγώνα που έγινε στο Παφιακό στάδιο. Χαλαρό ήταν το απόγευμα και για τον Εθνικό που κέρδισε στο Κοινοτικό στάδιο Ακρωτηρίου την ΑΕΖ με 3-0.

Η Δόξα έπεσε θύμα έκπληξης, καθώς αν και προηγήθηκε δύο φορές με δύο τέρματα διαφορά του ΑΣΙΛ, εντούτοις έχασε τελικά στην παράταση και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Στα δύο ματς που αντίπαλοι τέθηκαν ομάδες της β’ κατηγορίας δόθηκαν γερές μάχες, με το ένα παιχνίδι να μην τελειώνει ποτέ. Στην Ερήμη ο αγώνας διακόπηκε στο 68’, ελέω δυνατής βροχόπτωσης. Ο Νίκος & Σωκράτης Ερήμης ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0.

Όσον αφορά στο ματς στην Δερύνεια, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, καθώς στην κανονική διάρκεια του αγώνα και την παράταση, Αναγέννηση και Διγενής Ορόκλινης ήταν ισόπαλοι 1-1. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Δερύνειας.

Τα αποτελέσματα:
ΘΟΪ Λακατάμειας– Απόλλωνας 1-6

(63’ Ιωάννου / 17΄, 54’ Ρόσα, 25΄ πεν. Γκίε, 32΄ Μέζκα, 83΄ Σλάβτσεφ, 90+1’ Στογιάνοβιτς)

ΑΕΖ – Εθνικός 0-3

(26΄, 47’ Κοτζοκνεάν, 72’ Χατζηβασίλης)

ΑΣΙΛ – Δόξα 3-3 (4-3 στην παράταση)
(44΄ Μιχαήλοβιτς, 73’ Κούτρης, 82΄ Νικολάου, 94' Σιρούφ / 28΄, 42΄, 48’ πεν. Κωνσταντίνου)

Αγία Νάπα – Καρμιώτισσα 5-1
(35΄, 51’ Μγκούνι, 44΄ Κατσής, 57’ Mάρκου, 85΄ Άντολεκ / 80’ Κύπρου)

ΕΝΑΔ – Άρης 0-2
(13΄ Κυριάκου, 25΄ Μπονιφέις)

Αναγέννηση – Διγενής Ορ. 1-1 (3-2 στα πέναλτι)
(19΄ Σαμίντ / 26΄ Φρέντι)

Ν&Σ Ερήμης – Οθέλλος 2-0 (διακοπή στο 65’)
(58’ Δημητρίου, 61’ Μαυράκης)

Οι υπόλοιποι αγώνες:
Τετάρτη, 28.10.2015 / Ώρα 17:00

Ομόνοια – ΠΑΕΕΚ , Στάδιο ΓΣΠ
Ανόρθωση - Ελπίδα Ξυλοφάγου, Στάδιο«Αντώνης Παπαδόπουλος»

Τετάρτη, 04.11.2015 / Ώρα 14:00
Ε.Ν. Παραλιμνίου – Ολυμπιακός, Δημοτικό Στάδιο «ΤΑΣΟΣ ΜΑΡΚΟΥ»
Ε.Ν. Παρεκκλησιάς – Ερμής, Κοινοτικό Στάδιο Ακρωτηρίου

Τετάρτη, 02.12.2015 / Ώρα 14:00
Ομόνοια Αραδίππου – Νέα Σαλαμίνα (η έδρα θα ανακοινωθεί αργότερα)

Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκει τα… πατήματά του
Στην αντεπίθεση η ΘΥΡΑ 3-«Η κυβέρνηση και οι φορείς της, απλούστατα, δεν μπορούν»
«Τεσσάρες» για Πάφο και ΑΠΟΕΛ επί Νέας Σαλαμίνας και ΕΝΠ αντίστοιχα
Πρόγραμμα Cyprus League από την 6η μέχρι τη 15η αγωνιστική
Η Εθνική Κ-17 κέρδισε την Ελλάδα σε φιλικό αγώνα
Ανακοίνωση ΑΕΛ με πυρά κατά Λετυμπιώτη-«Η μικροπολιτικάντικη παράσταση δεν μπορεί να γίνει ανεχτή»
Διεξάγονται σήμερα οι δυο εξ αναβολής αγώνες της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος