Mamma mia, Viola!

Μετά τη χθεσινή επικράτηση της Ίντερ επί της Ρόμα, η Φιορεντίνα δεν ήθελε με τίποτα να σκεφτεί την περίπτωση γκέλας. Έτσι... καθάρισε νωρίς την υπόθεση «νίκη» κόντρα στην Φροζινόνε, την οποία και νίκησε με 4-1, πετυχαίνοντας όλα της τα γκολ από το 24' μέχρι το 43'΄.
Έτσι, οι «βιόλα» έχουν 24 βαθμούς, δηλαδή όσους κι η Ίντερ και άφησαν έναν πόντο πίσω τους την Ρόμα. Εμεινε οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού η Φροζινόνε, με 10 βαθμούς.
Δαιμονισμένοι
Οι παίκτες του Πάουλο Σόουζα μπήκαν αποφασισμένοι να... τελειώσουν το ματς από νωρίς.
Και παρόλο την αρχική άρνηση του Ζαπίνο να δεχτεί γκολ στις... απειλές των Μπαμπακάρ, Ρέμπιτς και Μπόρχα Βαλέρο, εν τέλει το σκορ άνοιξε με έναν... απρόσμενο τρόπο.
Στο 24' ο Ρέμπιτς από πλάγια δεξιά, έκανε κάτι σαν σέντρα - σουτ με την μπάλα να του κάνει τα κέφια και αφού χτύπησε πρώτα στο δοκάρι, κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα.
Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν κατέβασαν στροφές! Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο σκόρερ Ρέμπιτς ήρθε πολύ κοντά στο 2-0, αλλά το σουτ του λίγο έξω από την περιοχή χτύπησε στο αριστερό δοκάρι της Φροζινόνε.
Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ο Γκάρι Ροντρίγκες δεν αστόχησε που με τακουνάκι, από εκτέλεση φάουλ διπλασίασε άμεσα τα τέρματα της ομάδας του.
Οι δαιμονιώδεις ορέξεις των «βιόλα» συνεχίστηκαν. Ο Ντιακιτέ ανέτρεψε τον μάτι Φερνάντες και στο 31' ο Μπαμπακάρ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 3-0.
Το μαρτύριο για τους νεοφώτιστους σταμάτησε με το σφύριγμα του διαιτητή, εφόσον πρώτο όμως είχε γίνει το 4-0 από τον Mάριο Σουάρεθ.
Έριξαν στροφές
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βερδού πέρασε στο ματς αντί του Μπαμπακάρ και μάλιστα, εκείνος ο παίκτης που έφτασε πολύ κοντά στο 5-0.
Όμως, στο 83' η προσπάθειά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Και μιας κι οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν, το έκαναν αυτό οι φιλοξενούμενοι στο 87' με τον Φράκα.
Φιορεντίνα: Ταταρουσάνου, Ροντρίγκες, Τόμοβιτς, Ρονκάλια, Πασκουάλ, Σουάρεθ, Μπαντέλι, Ρέμπιτς, Μπόρχα Βαλέρο, Φερνάντες, Μπαμπακάρ.
Φροζινόνε: Ζαπίνο, Ντιακιτέ, Μ. Τσιοφάνι, Μπερτοντσίνι, Κριβέλο, Σαμάρκο, Σιμπσάχ, Ντ. Τσιοφάνι, Παγκανίνι, Βέρντε.

Σε αντίθεση με τη Φιορεντίνα η Νάπολι αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις».
Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν δεν κατάφερε να σκοράρει για 4η σερί αγωνιστική, ενώ η ομάδα του Πάουλο Σόουζα έχει πετύχει τα 4 γκολ της στο πρώτο ημίχρονο με τους Ρέμπιτς, Γκονσάλο Ροντρίγκες, Μπαμπακάρ και Μάριο Σουάρεθ.
Στο ντεμπούτο του Ρομπέρτο Ντοναντόνι στον πάγκο της, η Μπολόνια νίκησε 3-0 την Αταλάντα, με τον Ντέστρο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη νέα του ομάδα.
Εκτός από το Τζένοα - Νάπολι, ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το Κάρπι - Βερόνα, αλλά και το Ουντινέζε - Σασουόλο.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:
Σάββατο
Γιουβέντους - Τορίνο 2-1 (19' Πογκμπά, 94' Κουαδράδο / 51' Μπόβο)
Ίντερ - Ρόμα 1-0 (31' Μεδέλ)
Κυριακή
Φιορεντίνα - Φροζινόνε 4-1 (24' Ρέμπιτς, 29' Γκονσάλο Ροντρίγκες, 31' πέν. Μπαμπακάρ, 43' Μάριο Σουάρεθ / 87' Φράρα)
Μπολόνια - Αταλάντα 3-0 (52' Τζακερίνι, 58' Ντέστρο, 85' Μπριέντζα)
Κάρπι - Βερόνα 0-0
Τζένοα - Νάπολι 0-0
Ουντινέζε - Σασουόλο 0-0
Λάτσιο - Μίλαν (21:45)