Πρωτοφανές καρέ από ʼρη (στατιστικά 10ης αγωνιστικής)

Τέσσερις ισοπαλίες σε μία αγωνιστική είναι ασυνήθιστο στατιστικό, αλλά όχι πρωτοφανές (σ.σ. ήδη στην τρέχουσα περίοδο είχε καταγραφεί στην έκτη αγωνιστική). Τέσσερις συναπτές νίκες του Άρη στην πρώτη κατηγορία, ωστόσο, δεν είναι απλώς ασυνήθιστο, αλλά καινοφανές επίτευγμα! Παραλίμνι (2-1), ΑΕΛ (2-1), Νέα Σαλαμίνα (2-0) και Εθνικός (2-1) συνθέτουν την αλυσίδα του ιστορικού σερί της «ελαφράς ταξιαρχίας», η οποία -μετά την ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ- τρέχει πλέον το μεγαλύτερο νικηφόρο σερί στο πρωτάθλημα! Η στατιστική αποδελτίωση της 10ης αγωνιστικής της περιόδου 2015/16:

ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ
*Την πρώτη συμμετοχή με την καινούργια του ομάδα μέτρησε ο Χριστόφορος Χριστοφή (Νέα Σαλαμίνα).
*Την πρώτη εμφάνισή του στο τρέχον πρωτάθλημα μέτρησε ο Ανδρέας Δανιήλ (ΕΝΠ).
*Για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα της ομάδας τους βρέθηκαν οι Εμάνουελ Οκόγε (Πάφος), Φάρλεϊ Ρόσα (Απόλλων), Λίο Σβεσλέν, Τόνι Κάλβο (αμφότεροι Ανόρθωση) και Ανρί Ανινφούλ (Δόξα).
*Την πρεμιέρα στον πάγκο της ΕΝΠ πραγματοποίησε ο Γιώτης Εγκωμίτης, μέχρι πρότινος βοηθός του Νίκου Καραγεωργίου.

ΓΚΟΛ
*Το πρώτο τέρμα με τη φανέλα της νέας τους ομάδας πανηγύρισαν οι Στιβ Μποργκ (Άρης) και Παουλίνιο (Δόξα).
*Για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Μούσα Μ’Γκούνι (Αγία Νάπα), Πεδρίτο (Νέα Σαλαμίνα) και Ρενάτο Μαργκάσα (Ομόνοια).

*Το γκολ του Κουλούρη ήταν το πρώτο εκτός έδρας για την άμυνα της ΑΕΚ έπειτα από 522 λεπτά από το ξεκίνημα της περιόδου (και 588’ από το γκολ του ντε Βινσέντι στο εκτός έδρας 1-1 με τον ΑΠΟΕΛ την προτελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της περασμένης περιόδου).
*Το γκολ του Μ’Γκούνι ήταν το πρώτο της Αγίας Νάπας στο τέταρτο 1’-15’, το αντίστοιχο του Γκριγκαλασβίλι το πρώτο της Πάφου στο 61’-75’.
*Το γκολ του Μαργκάσα ήταν το πρώτο που δέχτηκε ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο τέταρτο των αγώνων του.
*Ο Πεδρίτο της Νέας Σαλαμίνας σημείωσε το 200ό τέρμα της περιόδου (σ.σ. ο συμπαίκτης του Κούλης Παύλου είχε πετύχει το πρώτο, ο Νασίρ Μαασί της Πάφου το 100ό).

*Με 14 τέρματα (σε εννέα συμμετοχές) ο Καβενγάκι έχει ισοφαρίσει ήδη την επίδοση του Τζεμπούρ (σε 26 συμμετοχές) και απέχει μόλις τρία από τα 17 που είχε ο πρώτος σκόρερ του περασμένου πρωταθλήματος (Μίκαελ Ποτέ).

*Τα 204 τέρματα σε 10 αγωνιστικές δίνουν μέσο όρο 2,3 ανά παιχνίδι.

ΣΕΡΙ
*Το 2-2 με την Ομόνοια τερμάτισε για τον ΑΠΟΕΛ το σερί έξι συναπτών νικών και ισάριθμων αγώνων με ανέπαφη εστία.
*Το 1-1 με την Ανόρθωση διέκοψε το νικηφόρο σερί πέντε εκτός έδρας αγώνων για την ΑΕΚ.
*Η λευκή ισοπαλία με τον Ερμή διέκοψε το νικηφόρο σερί πέντε εντός έδρας αγώνων για τον Απόλλωνα (συνυπολογιζομένης και της νίκης στα χαρτιά επί της Ανόρθωσης).
*Δέκα αγωνιστικές άνευ νίκης συμπλήρωσε η Αγία Νάπα, τελευταία ομάδα με ανάλογο ξεκίνημα και δίχως αφαίρεση βαθμών (όπως ΕΝΠ και Αλκή την περίοδο 2013/14) ήταν ο Εθνικός την περίοδο 2012/13 (0-4-6, 5-16 γκολ), ο οποίος εν τέλει παρέμεινε στην κατηγορία!
*Επτά αγωνιστικές άνευ νίκης συμπλήρωσε ο Ερμής (0-3-4) και από έξι οι ΕΝΠ (0-1-5), Εθνικός Άχνας (0-1-5) και ΑΕΛ (0-2-4).
*Τέσσερις συναπτές νίκες για πρώτη φορά στην ιστορία του στη μεγάλη κατηγορία συμπλήρωσε ο Άρης με το εκτός έδρας 2-1 επί του Εθνικού Άχνας που έφτασε τις τέσσερις συναπτές ήττες!
*Η ΑΕΚ σκοράρει αδιάλειπτα από το ξεκίνημα της περιόδου, οκτώ αγωνιστικές συνεχούς σκοραρίσματος συμπλήρωσε η Δόξα.
*«Άσφαιρος» εδώ και τέσσερις αγωνιστικές παραμένει ο Ερμής, το μεγαλύτερο σερί που έχει καταγραφεί στην τρέχουσα περίοδο (412 λεπτά από το γκολ του Πιντσέλι στο εκτός έδρας 2-2 με τον Εθνικό Άχνας).
*Η Δόξα είναι η μοναδική ομάδα, της οποίας η εστία παραβιάζεται διαρκώς από το ξεκίνημα της περιόδου, εδώ και έξι συναπτές αγωνιστικές δέχονται γκολ οι Νέα Σαλαμίνα, Εθνικός και ΕΝΠ.
*Για τρίτη συναπτή αγωνιστική βρήκε δίχτυα ο Αντρέ Άλβες (ΑΕΚ), για δεύτερη οι Θύμιος Κουλούρης (Ανόρθωση) και Άντριαν Σαρδινέρο (ΑΕΛ).

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ
*Και οι τρεις νίκες της Δόξας έχουν επιτευχθεί στο «Μακάρειο» και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-1).
*Πάφος (0-2-3), ΑΕΛ (0-2-4) και Ερμής (0-3-2) απέτυχαν εκ νέου να πανηγυρίσουν εκτός έδρας νίκη.
*Στο εντός έδρας 1-1 με την Πάφο η Αγία Νάπα άνοιξε το σκορ για πρώτη φορά στην τρέχουσα περίοδο.
*Το εκτός έδρας 1-1 με την Αγία Νάπα ήταν ο πρώτος κερδισμένος βαθμός της Πάφου σε παιχνίδι που έχει ανοίξει το σκορ ο αντίπαλος.
*Για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα ο Ερμής κράτησε ανέπαφη την εστία του σε διαδοχικές αγωνιστικές.
*Και οι δύο ισοπαλίες του ΑΠΟΕΛ στο τρέχον πρωτάθλημα (ΑΕΚ, Ομόνοια) είχαν το ίδιο σκορ (2-2) σημειώθηκαν εκτός έδρας, σε παιχνίδια που ο πρωταθλητής δέχτηκε πρώτος γκολ.
*Οι εννέα από τις 13 αποβολές στο τρέχον πρωτάθλημα έχουν σημειωθεί στις περασμένες τέσσερις αγωνιστικές.

Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκει τα… πατήματά του
Στην αντεπίθεση η ΘΥΡΑ 3-«Η κυβέρνηση και οι φορείς της, απλούστατα, δεν μπορούν»
«Τεσσάρες» για Πάφο και ΑΠΟΕΛ επί Νέας Σαλαμίνας και ΕΝΠ αντίστοιχα
Πρόγραμμα Cyprus League από την 6η μέχρι τη 15η αγωνιστική
Η Εθνική Κ-17 κέρδισε την Ελλάδα σε φιλικό αγώνα
Ανακοίνωση ΑΕΛ με πυρά κατά Λετυμπιώτη-«Η μικροπολιτικάντικη παράσταση δεν μπορεί να γίνει ανεχτή»
Διεξάγονται σήμερα οι δυο εξ αναβολής αγώνες της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος