Μεγάλη νίκη του Κεραυνού επί του ΑΠΟΕΛ

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας "Τάσος Μητσόπουλος".

Η ομάδα του Στροβόλου επικράτησε με 76-62 στο  "Κώστας Παπαέλληνας" . Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη των θυμάτων στην Γαλλία από τις τρομοκρατικές επιθέσεις που έγιναν στο Παρίσι.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ανάμεσα στις δύο ομάδες, που δεν δημιούργησαν μεγάλη διαφορά στο σκορ, με το τέλος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο 18-17 υπέρ της ομάδας του Κεραυνού.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο  και προηγήθηκε 22-18. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη στήθος με στήθος και στο ημίχρονο ήταν ισόπαλες 38-38.

Ο Κεραυνός ανέβασε ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο και άεκτισε βάσεις για τη νίκη. Οι "κυανέρυθροι" με ένα σερί δεκατεσσάρων πόντων κατάφεραν να φτάσουν στο 57-40, δημιουργώντας διαφορά 17 πόντων από τον ΑΠΟΕΛ, ενώ η περίοδος έκλεισε με τον Κεραυνό μπροστά στο σκορ 61-43.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να φέρει τα κάτω-πάνω, όμως ο Κεραυνός δεν ήταν διατεθειμένος να χάσει το ροζ φύλλο αγώνα. Η διαφορά διατηρήθηκε σε όλη την διάρκεια της τέταρτης περιόδου, με τον Κεραυνό στο τέλος να πανηγυρίζει την μεγάλη νίκη με 76-62.