Ρεκόρ ο Βάρντι, απάντηση ο Σβάινσταϊγκερ

Λεστερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο ντέρμπι κορυφής της Premier League, με τον Τζέιμι Βάρντι να είναι αυτός που άνοιξε το σκορ, έτσι έκανε το τρομερό ρεκόρ.

Ο 28άχρονος Άγγλος επιθετικός έκανε το 1-0 στο 24' με σουτ έπειτα από ασίστ του Φουχς (τον είχε τροφοδοτήσει ο τερματοφύλακας) και έγινε ο πρώτος στην ιστορία της PL που σκοράρει για 11η σερί αγωνιστική, σπάζοντας το ρεκόρ του Ρουντ φαν Νίστελροϊ που ήταν στην κερκίδα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοφάρισε σε 1-1 με την κεφαλιά του Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ, έτσι παρέμεινε έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο, Λέστερ, αλλά έπεσε στην 3η θέση, καθώς τις "αλεπούδες" του Κλάουντιο Ρανιέρι έπιασε στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Τζέιμι Βάρντι λοιπόν σκόραρε για 11η σερί αγωνιστική στην Premier League, είναι γεννημένος 11/1 (του 1987) και το σπουδαίο ρεκόρ του το έκανε στο 111ο ματς του (πρωταθλήματος) με την Λέστερ! Το ματς βέβαια ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σίμπσον (80' Ντε Λατ), Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Καντέ, Ντρίνκγουοτερ, Μαχρέζ, Ολμπράιτον (70' Σλουπ), Οκαζάκι (60' Ουγιόα), Βάρντι.
MANUTD: Ντε Χέα, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Μπλιντ, ΜακΝερ, Κάρικ, Σβάινσταϊγκερ, Μάτα, Άσλεϊ Γιανγκ, Ρούνεϊ (68' Ντεπάι), Μαρσιάλ.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άστον Βίλα - Γουότφορντ 2-3 (41' Μάικα Ρίτσαρντς, 89' Τζόρνταν Αγιού / 17' Ιγκάλο, 69' αυτ. Χάτον, 85' Ντίνι)
Μπόρνμουθ - 'Εβερτον 3-3 (80' Σμιθ, 87' και 98' Στάνισλας / 25' Ραμίρο Φούνες Μόρι, 36' Λουκακού, 96' Μπάρκλεϊ)
Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ 5-1 (14' και 90' ΜακΆρθουρ, 17' και 47' Μπολασί, 41' Ζαά / 10' Παπίς Σισέ)
Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 3-1 (9' Ντε Μπράινε, 20' Ντελφ, 69' Κολάροβ / 49' Λονγκ)
Σάντερλαντ - Στόουκ 2-0 (82' Φαν Άανχολτ, 84' Γουότμορ)
Λέστερ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (24' Βάρντι / 45'+1 Σβάινσταϊγκερ)