Champions League: Στους "16" η Ρεάλ, 1-0 την Παρί Σεν-Ζερμέν

Η Ρ εάλ νίκησε 1-0 την Παρί Σεν-Ζερμέν και προκρίθηκε στους "16", καθώς η Σαχτάρ επικράτησε με 4-0 της Μάλμε. Πολλές ευκαιρίες οι Γάλλοι, γκρίνια στην Μαδρίτη.

Ρεάλ - Παρί Σεν-Ζερμέν 1-0

Σκόρερ: 35' Νάτσο

Γήπεδο: "Σαντιάγο Μπερναμπέου", Μαδρίτη

Διαιτητής: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)

Ο Μαρσέλο αποχώρησε τραυματίας στο 33ο λεπτό και την θέση του πήρε ο Νάτσο, με τον 25άχρονο Ισπανό μπακ να ανοίγει το σκορ μόλις δύο λεπτά αργότερα έξυπνο πλασέ από αριστερά εκμεταλλευόμενος την ανόητη έξοδο του Τραπ.

Η Παρί Σεν-Ζερμέν ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, έχασε αρκετές ευκαιρίες, κυρίως μετά το 1-0, με κορυφαία στιγμή στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, όταν ο Καβάνι πλάσαρε σωστά πάνω από το σώμα του Κέιλορ Νάβας, αλλά αδύναμα, έτσι ο Βαράν έδιωξε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Ντανίλο, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο (33' Νάτσο), Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Ίσκο, Χεσέ Ροντρίγκεθ (63' Λούκας Βάθκεθ), Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΠΑΡΙ ΣΖ: Τραπ, Οριέ, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Μαξουέλ, Τιάγκο Μότα, Βεράτι (15' Ραμπιό), Ματουιντί, Ντι Μαρία, Καβάνι, Ιμπραχίμοβιτς.

Σαχτάρ - Μάλμε 3-0

Σκόρερς: 29' Γκλάντκι, 48' πέν. Σρνα, 55' Εντουάρντο

Γήπεδο: "Αρένα Λβιβ", Λβιβ

Διαιτητής: Οβίντιου Χατσεγκάν (Ρουμανία)

Η Σαχτάρ ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς, έχασε αρκετές ευκαιρίες, στο 29' ο Βίλαντ έκανε μία ακόμη απόκρουση σε κεφαλιά του Γκλάντκι, αλλά ο Ουκρανός στράικερ με δεύτερη προσπάθεια τον νίκησε με κοντινό σουτ για το 1-0. Αυτό είναι το πρώτο γκολ της ομάδας του Μίρτσεα Λουτσέσκου στην φετινή διοργάνωση.

Στο 48' ο Βίλαντ λίγο έλειψε να αποκρούσει και το πέναλτι του Σρνα, αλλά τελικά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του για δεύτερη φορά, ενώ τα πάντα τελείωσαν στο 55', όταν ο Εντουάρντο ντα Σίλβα έκανε το 3-0.

ΣΑΧΤΑΡ: Κανιμπολότσκι, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Μάρσιο Αζεβέντο, Φρεντ, Στεπανένκο, Αλέξ Τεϊσέιρα, Μάρλος, Μπερνάρντ, Γκλάτκι.

ΜΑΛΜΕ: Βίλαντ, Τίνερχολμ, Άρνασον, Μπένγκτσον, Κονατέ, Λεβίτσκι, Αντού, Ρόντιτς, Μπέργκετ, Τζούρτζιτς, Ρόσενμπεργκ.