Γκολάρα ο Κονέ, αλλά αποκλεισμός από Λάτσιο

O Παναγιώτης Κονέ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στο "Ολίμπικο", ανοίγοντας το σκορ στο 67' για την Ουντινέζε, αλλά η Λάτσιο έκανε ανατροπή και επικράτησε με 2-1, έτσι προκρίθηκε στα προημιτελικά του Coppa Italia.

Ο Έλληνας μέσος μπήκε στο ματς στο 51ο λεπτό και 16 λεπτά σκόραρε με... ζογκλερικό τρόπο μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μάτρι ισοφάρισε στο 70' και την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Κατάλντι.

Οι Ρωμαίοι έτσι θα είναι αυτοί που θα αντιμετωπίσουν την Γιουβέντους στα προημιτελικά, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Ορέστης Καρνέζης με τους "τζεμπρέτε", ούτε ο Κρις Οικονομίδης με τους "λατσιάλι".
Τα αποτελέσματα στους "16":

Τρίτη

Τζένοα - Αλεσάντρια 1-2 [παρ.] (92' Παβολέτι / 46' Μάρας, 114' Μποκαλόν)

Ίντερ - Κάλιαρι 3-0 (24' Παλάσιο, 71' Μπρόζοβιτς, 81' Πέρισιτς)

Τετάρτη

Ρόμα - Σπέτσια 0-0 [2-4 πέν.]

Φιορεντίνα - Κάρπι 0-1 (76' Ντι Γκαούντιο)

Νάπολι - Βερόνα 3-0 (4' Ελ Καντουρί, 12' Μέρτενς, 75' Καγεχόν)

Γιουβέντους - Τορίνο (21:45)

Πέμπτη

Λάτσιο - Ουντινέζε 2-1 (70' Μάτρι, 79' Κατάλντι / 67' Παναγιώτης Κονέ)

Σαμπντόρια - Μίλαν (22:00)

Τα ζευγάρια στα προημιτελικά:

Λάτσιο - Γιουβέντους

Ίντερ - Νάπολι

Σπέτσια - Αλεσάντρια

Σαμπντόρια / Μίλαν - Κάρπι

Γκουαρδιόλα: Η πραγματικότητα είναι ότι είμαι πιο κοντά στο να φύγω παρά να μείνω στη Σίτι
Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα
ΒΙΝΤΕΟ: Γαλατάσαραϊ VS Φενέρμπαχτσε-Σύρραξη των παικτών πριν το ζέσταμα
Έκανε χατ τρικ και βγήκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος o Τζόλης
ΒΙΝΤΕΟ: Χαμός στο «Άνφιλντ» για το τελευταίο ματς του Κλοπ
Ο Ρανιέρι οδήγησε την Κάλιαρι στη σωτηρία
ΒΙΝΤΕΟ: Ο Τσάμπι Αλόνσο «βούτηξε» στην κερκίδα των οργανωμένων και πανηγύρισε μαζί τους τον τίτλο
Ραγδαίες εξελίξεις στην Μπαρτσελόνα-Πιθανή απόλυση του Τσάβι μετά τη Βαγιεκάνο, «καραδοκεί» ο Μάρκες
Δρακόντεια τα μέτρα της ΕΛ.ΑΣ.-Συνεχείς συσκέψεις ενόψει τελικού του Europa Conference League