Έγραψε ιστορία η ΑΕΚ (στατιστικά 4ης αγωνιστικής)

Με το 1-0 επί του Άρη την περασμένη Κυριακή στη Λεμεσό η ΑΕΚ συμπλήρωσε τρεις νίκες σε ισάριθμες εκτός έδρας αναμετρήσεις της στο τρέχον πρωτάθλημα. Οι εννέα βαθμοί σε τρεις εξόδους συνιστούν επίδοση-ρεκόρ στην ιστορία των «κιτρινοπρασίνων», οι οποίοι έχουν τη δυνατότητα να τη διευρύνουν περαιτέρω στη συνέχεια της περιόδου. Πρόσθετη αξία στο ρεκόρ προσδίδει η επίτευξή του με μηδενικό παθητικό (6-0 γκολ), ωστόσο η συγκεκριμένη επίδοση δεν αποτελεί ρεκόρ, καθώς την περίοδο 2012/13 υπό την ηγεσία του Ραν Μπεν Σιμόν οι Λαρνακείς είχαν κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις πρώτες πέντε εξόδους (Αλκή 1-0, Ομόνοια 1-0, Σαλαμίνα 0-0, Εθνικός 1-0, Πάφος 3-0). Η στατιστική αποδελτίωση της 4ης αγωνιστικής της περιόδου 2015/16:

ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ
*Την πρώτη εμφάνιση με τη φανέλα της καινούργιας τους ομάδας πραγματοποίησαν οκτώ παίκτες: οι Παναγιώτης Λοϊζίδης (Αγία Νάπα), Λούκας Σκόβρον (ΑΕΛ), Τζέσι Μαγέλε, Φεμί Εμάνουελ Μπαλογκούν (αμφότεροι Ερμής), Ντάγκλας Οζίας Ρέις, Χοσέ Πεδρόσα Γκαλάν (Άρης), Βενσάν Λαμπάν (ΑΕΚ) και Ντέγιαν Μέζγκα (Απόλλων).
*Την πρεμιέρα τους στο τρέχον πρωτάθλημα πραγματοποίησαν οι Μιχάλης Γιωρκάτζης (ΕΝΠ) και Γιώργος Εφραίμ (ΑΠΟΕΛ).
*Για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα της ομάδας τους βρέθηκαν οι ακόλουθοι ποδοσφαιριστές: Γκανιού Ατάντα Ογκούνγκμπε (Εθνικός Άχνας), Ρομαρίκ, Άντραζ Κιρμ (αμφότεροι Ομόνοια), Μάικ Σέμα (ΑΕΛ), Χρήστος Χαραλάμπους, Ράντι (αμφότεροι Άρης), Μίλαν Σβόγιτς (ΕΝΠ), Πεδρίτο (Νέα Σαλαμίνα), Ουίλσον Κένιντι (Δόξα), Μάριος Ιωάννου, Φερνάντο Καβενάγκι (ΑΠΟΕΛ).
*Την πρεμιέρα του στον πάγκο του Άρη πραγματοποίησε ο Ρουμάνος Έουγκεν Νεάγκοε, ο οποίος σε αντίθεση με τους Τιμούρ Κετσπάγια στον ΑΠΟΕΛ (6-2 την Πάφος FC στο ΓΣΠ) και Απόστολο Μακρίδη στον Ερμή (2-1 την ΕΝΠ στο «Αμμόχωστος») έκανε ποδαρικό με το αριστερό.

ΓΚΟΛ
*Το πρώτο τέρμα με την καινούργια τους ομάδα πανηγύρισαν οι Κάρλες Κότο Πάγες (Εθνικός Άχνας), Φρανκ Φέλτσερ (ΑΕΛ), Άνταμ Μαρτσίνιακ (ΑΕΚ) και Μιγιούσκο Μπόγιοβιτς (ΕΝΠ).

*Για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα πανηγύρισαν ένα τέρμα οι Μάριος Ηλία (Εθνικός Άχνας) και Μάριο Μπούντιμιρ (ΕΝΠ).
*Το γκολ του Ντίμιταρ Μακρίεφ ήταν το πρώτο που δέχτηκε ο Απόλλων στο πρώτο ημίχρονο των αναμετρήσεών του.
*Η Πάφος έχει δεχτεί πέντε από τα δέκα γκολ στο παθητικό της στο τέταρτο 61’-75’.
*Το γκολ του Φέλτσερ ήταν το πρώτο στη σεζόν για την ΑΕΛ πριν την ανάπαυλα.
*Για τρίτη συναπτή αγωνιστική σκόραρε ο Φερνάντο Καβενάγκι (ΑΠΟΕΛ) ισοφαρίζοντας την επίδοση του Ντίνο Ντλοβού (Ανόρθωση).

*Με δέκα γκολ η τέταρτη αγωνιστική ήταν η λιγότερο παραγωγική της τρέχουσας περιόδου.
*Τα 76 τέρματα σε τέσσερις αγωνιστικές δίνουν μέσο όρο 2,7 ανά παιχνίδι.

ΣΕΡΙ
*Για τέταρτη αγωνιστική έμειναν μακριά από την ήττα οι ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ, Ανόρθωση, για τέταρτο παιχνίδι δεν νίκησαν οι Δόξα, Άρης, Αγία Νάπα.
*Το νικηφόρο σερί τριών αγωνιστικών της Ανόρθωσης διακόπηκε με το 0-0 στο ΓΣΠ απέναντι στην Ομόνοια.

*Με το 1-0 επί του Άρη στο «Τσίρειο» η ΑΕΚ επέκτεινε το εκτός έδρας απόλυτό της στο πρωτάθλημα (τρεις νίκες, 6-0 γκολ).
*Συμπεριλαμβανομένης της περασμένης περιόδου η ΑΕΚ «τρέχει» ένα αήττητο σερί 9 αγώνων (6-3-0) -τελευταία ήττα το 0-3 από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» (18.04.2015).
*Στην τέταρτη αγωνιστική διακόπηκε το σερί σκοραρίσματος για Ανόρθωση, Ερμή κι Απόλλωνα.
*Και στην τέταρτη αγωνιστική παραβιάστηκε η εστία των Άρη, Αγίας Νάπας, Ερμή και Δόξας.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ
*Το 2-0 από τη Νέα Σαλαμίνα ήταν η πρώτη ήττα στο τρέχον πρωτάθλημα για τον Απόλλωνα, ο οποίος μετρά πλέον μόνο μια νίκη στις τελευταίες πέντε εκτός έδρας αναμετρήσεις του με τους «ερυθρολεύκους».
*Το 2-0 επί του Απόλλωνα ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα στο τρέχον πρωτάθλημα.
*Το 2-0 επί της Πάφου ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη της ΕΝΠ και συνάμα η πρώτη της επικράτηση μετά από προβάδισμα αντιπάλου.
*ΑΠΟΕΛ, Ομόνοια και Νέα Σαλαμίνα κράτησαν ανέπαφη την εστία τους για πρώτη φορά στην τρέχουσα περίοδο.
*Και οι έξι βαθμοί της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα έχουν προέλθει από εντός έδρας νίκες με το ίδιο σκορ (1-0).
*Το 0-1 από την ΑΕΚ ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα της περιόδου για τον Άρη.
*Από το γύρισμα της χιλιετίας το πρωτάθλημα με τέσσερις συναπτές ήττες, όπως η Αγία Νάπα στην τρέχουσα περίοδο, εκκίνησαν ο Ερμής (2001/02), ο Άρης (2002/03, 2004/05) και η Αλκή (2012/13, 2013/14) -εξ αυτών μόνον η Αλκή (2012/13) παρέμεινε στην κατηγορία.

*Απόλλων, Αγία Νάπα και Άρης δεν έχουν σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, μόνον η Ανόρθωση δεν έχει δεχτεί γκολ στην επανάληψη.
*Αγία Νάπα και Άρης δεν έχουν ανοίξει το σκορ ούτε μια φορά στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές.
*Η Δόξα είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει σκοράρει σε εντός έδρας αγώνα της.​

ΒΙΝΤΕΟ: Το μήνυμα βουλευτή για την ιστορική πρόκριση της Πάφου στον τελικό
Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστική στο δεύτερο γκρουπ
Ο διαιτητής στο ντέρμπι Ομόνοια 29ης Μαΐου-Ομόνοια Αραδίππου
Ορίστηκαν οι διαιτητές των αγώνων της Παρασκευής
«Δυστυχώς η εσωστρέφεια είναι σε τέτοιο βαθμό, που δεν επέτρεψε να κάνουμε αυτά που θέλαμε»
Νικόλας Χριστοφίδης: O 15χρονος με τη μεγαλύτερη «ακρίβεια πάσας» Ανώτατης Κ15 (Vid & Stats)
ΒΙΝΤΕΟ: Αποκαλύψεις Τάνκοβιτς για τη φοβερή γκολάρα που έστειλε την Πάφο στον τελικό
Σόκαρε τον Απόλλωνα σε νεκρό χρόνο η Πάφος και πέταξε για τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της
BINTEO: Το πέναλτι που κέρδισε μέσω VAR ο Απόλλωνας και το γκολ που έφερε την έκρηξη στις κερκίδες
Το respect του Σπιλέφσκι στους Ομονοιάτες-«Όποτε φώναζε ο κόσμος της Ομόνοιας σηκωνόταν η τρίχα μου»