Ερυθρόλευκο εξπρές! (στατιστικά 5ης αγωνιστικής)

Ποια είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος μετά τη διακοπή του Σεπτεμβρίου; Μικρή βοήθεια: δεν είναι ουδεμία εκ των ενοίκων της πρώτης θέσης (ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ, Ανόρθωση). Η σωστή απάντηση είναι η Νέα Σαλαμίνα, η οποία πριν το διάλειμμα για τις εθνικές ομάδες δεν είχε βαθμό (ήττες από Ομόνοια και Ανόρθωση, μολονότι προηγήθηκε σε αμφότερες τις αναμετρήσεις), αλλά επέστρεψε δυναμικά με τρεις συναπτές επιτυχίες που αποτελούν και το κορυφαίο νικηφόρο σερί στην τρέχουσα περίοδο.
Οι εννέα βαθμοί σε πέντε παιχνίδια αποτελούν την κορυφαία συγκομιδή των «ερυθρολεύκων» μετά το γύρισμα της χιλιετίας και το δεύτερο καλύτερο ξεκίνημα μετά το 2000, αφού την περίοδο 2004/05 το προσφυγικό σωματείο είχε μεν τον ίδιο απολογισμό (τρεις νίκες, δύο ήττες), αλλά καλύτερο κατά μία θέση (4η τότε, 5η τώρα) πλασάρισμα στη βαθμολογία.
Η Νέα Σαλαμίνα συγκαταλέγεται στην ομήγυρη των συλλόγων που σκοράρουν αδιάλειπτα από την αρχή της περιόδου (ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ οι άλλοι δύο), ωστόσο ακόμη πιο εντυπωσιακά είναι τα ακόλουθα επιτεύγματα: οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν ήδη τρεις νίκες στη σειρά, όταν σε ολόκληρη την περασμένη περίοδο δεν είχαν κολλητές επιτυχίες, ενώ στο πρώτο παιχνίδι που δέχθηκαν πρώτοι γκολ πήραν τους τρεις βαθμούς, όταν σε 12 τέτοιες αναμετρήσεις την περασμένη σεζόν είχαν μετρήσει μια ισοπαλία και 11 ήττες! Ακολουθεί η στατιστική αποδελτίωση της 5 αγωνιστικής της περιόδου 2015/16:

ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ
*Για πρώτη φορά με τη φανέλα της νέας εργοδότριάς τους εμφανίστηκαν τέσσερις ποδοσφαιριστές: οι Ουλίσε Εντόνγκ (Ερμής), Μάρκο Πρίντιγκαρ (Αγία Νάπα), Ευθύμης Κουλούρης (Ανόρθωση) και Μάνουελ Ρεδόνδο (Δόξα).

*Για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα αγωνίστηκαν οι Αγγελής Αγγελή (Απόλλων), Στάθης Αλωνεύτης (ΑΠΟΕΛ),Νεκτάριος Τζιωρτζής (Αγία Νάπα) και Ανδρέας Σταύρου (ΑΕΛ).
*Την πρώτη συμμετοχή τους στο αρχικό σχήμα της ομάδας τους μέτρησαν οι Ντέγιαν Μέζγκα (Απόλλων) και Αντρέ Άλβες (ΑΕΚ).
*Το 2-1 επί της ΕΝΠ ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη της ΑΕΚ, το 1-2 από την Ανόρθωση η πρώτη εκτός έδρας ήττα της Δόξας.
*Το 0-0 στο Παφιακό ήταν η πρώτη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για Πάφο και ΑΕΛ, το 2-1 επί της Αγίας Νάπας το πρώτο διπλό της Ομόνοιας.
*Για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα έμεινε αήττητη σε κολλητές αγωνιστικές η ΑΕΛ.
*Για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα κράτησαν το μηδέν σε διαδοχικές αγωνιστικές ο ΑΠΟΕΛ και η ΑΕΛ.

ΓΚΟΛ
*Το πρώτο τέρμα με την καινούργια τους ομάδα σημείωσαν οι: Ελίζιο, Ντέγιαν Μέζγκα (αμφότεροι Απόλλων), Αλχασάν Κεϊτά (Ερμής), Μίλαν Σβόγιτς (ΕΝΠ), Ντάρεν Μάατσεν (Αγία Νάπα), Ζίγκι Μπαντιμπανγκά (Ομόνοια) και Καλό (Δόξα).

*Για πρώτη φορά δίχτυα στο τρέχον πρωτάθλημα βρήκαν οι Άμπραχαμ Γκιέ Γκιέ (Απόλλων) και Ανδρέας Μακρής (Ανόρθωση).
*Δεκαοκτώ τέρματα σε πέντε αγωνιστικές ο ΑΠΟΕΛ είχε σημειώσει τελευταία φορά την περίοδο 1975/76 (0-0 με Παραλίμνι, 2-0 τον Ευαγόρα, 1-0 την Ομόνοια, 11-1 τον Άρη 11-1 και 4-2 τον Απόλλωνα). Πρόκειται για την καλύτερη επίδοση ομάδας α’ κατηγορίας εδώ και 14 χρόνια (τη σεζόν 2001/02 η Ανόρθωση είχε πετύχει 19)!
*Τα πρώτα τέρματα του πριν την ανάπαυλα σημείωσε ο Απόλλων στο 5-2 επί του Εθνικού Άχνας, η Αγία Νάπα και ο Άρης δεν έχουν σκοράρει ακόμη στο πρώτο ημίχρονο.
*Με 23 γκολ η πέμπτη αγωνιστική είναι η δεύτερη πιο παραγωγική στη σεζόν (μετά την πρώτη, στην οποία σημειώθηκαν 27 τέρματα).
*Τα 99 γκολ σε πέντε αγωνιστικές δίνουν μέσο όρο 2,8 ανά παιχνίδι.

ΣΕΡΙ
*Για τέταρτη συναπτή αγωνιστική σκόραρε ο Φερνάντο Καβενάγκι (ΑΠΟΕΛ), για τρίτη ο Μακρίεφ (Νέα Σαλαμίνα), για δεύτερη ο Μαρτσίνιακ (ΑΕΚ).

*Συμπεριλαμβανομένης της περασμένης περιόδου η ΑΕΚ «τρέχει» ένα αήττητο σερί 10 αγώνων (7-3-0) μετά το 0-3 από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» (18.04.2015).
*Η Νέα Σαλαμίνα τρέχει το μεγαλύτερο νικηφόρο σερί στο πρωτάθλημα (τρεις αγωνιστικές).
*Αγία Νάπα και Άρης δεν έχουν ανοίξει το σκορ ούτε μια φορά στις πρώτες πέντε αγωνιστικές.
*Άρης, Αγία Νάπα, Ερμής και Δόξα δεν έχουν κρατήσει ούτε μια φορά ανέπαφη την εστία τους.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ
*Στο 5-2 επί του Εθνικού Άχνας ο Απόλλων σημείωσε σχεδόν διπλάσια γκολ απ’ ό,τι στα προηγούμενα τέσσερα παιχνίδια του (τρία).

*Το 2-5 από τον Απόλλωνα ήταν η πρώτη ήττα του Εθνικού Άχνας σε παιχνίδι που άνοιξε το σκορ.
*Ο Ερμής έγινε η πρώτη ομάδα στην τρέχουσα περίοδο που κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα.
*ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ, Ανόρθωση αγνοούν την ήττα, Δόξα, Άρης, Αγία Νάπα δεν έχουν γευτεί νίκη.
*Το γκολ του Καλό ήταν το πρώτο που δέχτηκε στην επανάληψη η Ανόρθωση στο τρέχον πρωτάθλημα.
*Η ΑΕΚ είναι η μοναδική ομάδα με ανέπαφη εστία πριν την ανάπαυλα, ο Άρης η μοναδική χωρίς γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης