Ο Μοράις έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον ΑΠΟΕΛ

Με σκόρερ τον Νούνο Μοράις ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 1-0 την Νέα Σαλαμίνα στο στάδιο «Αμμόχωστος» και έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στα αρχικά στάδια του αγώνα, ενώ το νικητήριο τέρμα του Πορτογάλου επιτεύχθηκε στο 61’ με σουτ έξω από την περιοχή.

Η πρόκριση θα ξεκαθαρίσει οριστικά στη ρεβάνς που θα γίνει στις 27 Ιανουαρίου στο ΓΣΠ.

Oι απειλές του Καβενάγκι
Με δεδομένο ότι υπάρχει άλλος αγώνας στο ΓΣΠ μεταξύ των δύο ομάδων για να κριθεί η πρόκριση, οι δύο ομάδες μπήκαν συντηρητικά στα αρχικά στάδια του πρώτου ημιχρόνου.

Παρόλα αυτά δεν έλειψαν οι αξιόλογες ευκαιρίες από πλευράς ΑΠΟΕΛ με κινητήριο μοχλό τον Φερνάντο Καβενάνγκι.

Ο Αργεντινός στο 13’ μετά από λάθος της άμυνας βρέθηκε απέναντι από τον Μιχαήλ, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην ένωση των δοκαριών και απομακρύνθηκε.

Ο ίδιος παίκτης, πέντε λεπτά αργότερα (18’), απείλησε εκ νέου, με το σουτ του να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει σε κόρνερ.

Δοκάρι και η Νέα Σαλαμίνα
Στο 20’ ο Τσούριουρις ισοφάρισε τα δοκάρια στο παιχνίδι, αφού έπιασε ένα μακρινό σουτ το οποίο σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πάρντο, ο οποίος επανήλθε στην εστία του ΑΠΟΕΛ μετά τον τραυματισμό του.

Με βολέ του Μοράις
Το δεύτερο ημίχρονο είχε ακόμη πιο λίγες προσπάθειες για τέρμα, με την μπάλα απλά να γυροφέρνει στο κέντρο και σπασμωδικά προς τις δύο εστίες. Πάντως, ο ΑΠΟΕΛ στο 61’ βρήκε τον τρόπο να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από απομάκρυνση της μπάλας, αυτή έφτασε στον Μοράις ο οποίος με βολέ νίκησε τον Μιχαήλ για να γίνει το 1-0.

Άστοχα σουτ
Το αποτέλεσμα έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα, καθώς η αντίδραση που επιχείρησε η Νέα Σαλαμίνα δεν έφερε αποτελέσματα. Οι παίκτες των ερυθρόλευκων δοκίμασαν να απειλήσουν με κάποια σουτ, αλλά ήταν άστοχα και δεν απείλησαν τον Πάρντο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
ΑΠΟΕΛ (Τιμούρ Κετσπάγια): Πάρντο, Μιλάνοφ, Αμορίν, Αντωνιάδης, Αλεξάνδρου, Βάντερ (59' Γιαννιώτας), Βινίσιους (86' Σέρζιο), Μοράις, Ντε Βινσέντι, Στίλιτς (68' Σωτηρίου), Καβενάγκι.
Νέα Σαλαμίνα (Γιαν ντε Γιόνγκε): Ν. Μιχαήλ, Γκράιμς, Ζάρκοβιτς, Τσινκουίνι, Τσίνα, Γκόμες (76' Χριστοφή), Κούσουλος, Σκοπελίτης (64' Μπεμπά), Αδόρνο (45' + 1 Πεδρίτο), Τσούρτσουριτς, Μακρίεφ.
Παρατηρητής: Χρίστος Σκαπούλλης

ΒΙΝΤΕΟ: «Τα πιο σπουδαία γκολ είναι αυτά της ζωής»-Βραβεύτηκε ο μικρός Ανδρέας από το «Famagusta»
Αυξημένα μέτρα ασφαλείας στο ντέρμπι Ανόρθωσης-Ομόνοιας στο Παπαδόπουλος (pics)