Η πρώτη "6άρα" της Μπαρτσελόνα

Xαλαρό βράδυ για την Μπαρτσελόνα στο "Καμπ Νόου", καθώς νίκησε 6-0 την Μπιλμπάο με χαρακτηριστική ευκολία, καθώς από το 4ο λεπτό έπαιζε με 10 παίκτες η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε.Ο τερματοφύλακας των Βάσκων, Γκόρκα Ιραϊθόθ, ανέτρεψε τον Λουίς Σουάρες στην περιοχή, ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι και του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Ο Λιονέλ Μέσι από τα 11 βήματα άνοιξε το σκορ και έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ ο Αργεντινός έπαιξε μέχρι το 46', καθώς αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στον τετρακέφαλο (όχι κάτι ανησυχητικό).

Το δεύτερο γκολ το πέτυχε ο Νεϊμάρ, σκόραρε και ο Ίβαν Ράκιτιτς, ενώ χατ-τρικ έκανε ο Λουίς Σουάρες και είναι πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 18 τέρματα.

Αυτή είναι η πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα που η Μπαρτσελόνα πετυχαίνει 6 γκολ, ενώ πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Λιονέλ Μέσι αποθεώθηκε από το κοινό του "Καμπ Νόου" για την 5η "Χρυσή Μπάλα" που κατέκτησε την περασμένη Δευτέρα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Αλέις Βιδάλ, Πικέ, Μαστσεράνο, Τζόρντι Άλμπα (69' Μπάρτρα), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (63' Σέρτζι Ρομπέρτο), Ινιέστα, Μέσι (46' Αρντά Τουράν), Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Μπόβεδα, Ετσεΐτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ (63' Ιτουράσπε), Εράσο, Ντε Μάρκος, Μουνιαΐν (6' Ιάγο Ερερίν), Ινιάκι Γουίλιαμς (56' Σαμπίν).

*κόκκινη 4' Ιραϊθόθ

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:
Σάββατο

Σεβίλλη - Μάλαγα 2-1 (40' και 42' Γκαμεϊρό / 72' Σάρλες)

Θέλτα - Λεβάντε 4-3 (35' και 40' Γκουιντέτι, 57' Ιάγο Άσπας, 84' Ορεγιάνα / 63' Ντέιβερσον, 65' Πέδρο Λόπεθ, 89' ΧΛ Μοράλες)

Βιγιαρεάλ - Μπέτις 0-0

Σοθιεδάδ - Ντεπορτίβο 1-1 (75' πέν. Τσάμπι Πριέτο / 26' Λουίς Αλμπέρτο)

Κυριακή

Βαλένθια - Ράγιο Βαγιεκάνο 2-2 (55' Νεγρέδο, 88' Πάκο Αλκάθερ / 15' Χοθαμπέντ, 69' Ντιέγκο Γιορέντε)

Ρεάλ - Χιχόν 5-1 (7' Μπέιλ, 9' και 18' Κριστιάνο Ρονάλντο, 12' και 41' Μπενζεμά / 62' Ίσμα Λόπεθ)

Χετάφε - Εσπανιόλ 3-1 (29' Πέδρο Λεόν, 37' Πάμπλο Σαράμπια, 94' Μόι Γκόμεθ / 26' Ερνάν Πέρες)

Λας Πάλμας - Ατλέτικο 0-3 (17' Φιλίπε Λουίς, 68' και 89' Γκριεζμάν)

Μπαρτσελόνα - Μπιλμπάο 6-0 (7' πέν. Μέσι, 31' Νεϊμάρ, 47', 69' και 82' Λουίς Σουάρες, 62' Ράκιτιτς)