Πρόκριση στο Δασάκι με χαλαρούς ρυθμούς

Με ασπίδα το 2-0 του ΓΣΠ, η Ομόνοια σφράγισε την πρόκριση για τη φάση των «8», με άλλη μία νίκη, αυτή τη φορά με 3-1 στο Δασάκι κόντρα στον Εθνικό.

Οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 19’ με τον Νούνο Ασίς, με τους γηπεδούχους να απαντούν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Πουτζιουρή.

Ο Εθνικός δεν φαίνεται να πίστεψε σε κάτι διαφορετικό στο σημερινό παιχνίδι, πραγματοποιώντας τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση. Οι πράσινοι έλεγξαν τον αγώνα και στο 70’ και το 80’ ο Ρουσιάς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Προβάδισμα με Ασίς
Η Ομόνοια ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα με σκοπό το τέρμα που θα της έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση. Ο στόχος της επιτεύχθηκε στην τρίτη προσπάθειά της, όταν ο Σέρινταν έκανε το γύρισμα από την αριστερή πλευρά και ο Ασίς με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπογκατίνοφ για να γίνει το 1-0.

Ισοφάριση πριν την ανάπαυλα
Το γκολ αυτό έδωσε άνεση στην Ομόνοια, με τον Εθνικό να επιχειρεί να αλλάξει κάπως την κατάσταση στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους. Η ομάδα της Άχνας ευτύχησε στο 45+1’ με τον Πουτζιουρή να περνά τον Χαφέζ και αφού προλαβαίνει τον Ρομαρίκ με πλασέ να στέλνει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Γιωργαλλίδη κάνοντας το 1-1.

Δύο γκολ ο Ρουσιάς
Όπως αποδείχθηκε το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο αγώνας κύλησε στα μέτρα της Ομόνοιας, η οποία στο 70’ διεύρυνε το υπέρ της αποτέλεσμα, με τον Ρουσιά να υποδέχεται την μπάλα με το στήθος, μετά τη σέντρα του Χαφέζ, και με σουτ να κάνει το 2-1. Ο ίδιος παίκτης στο 88’ μετά από σέντρα του Ράμος, έπιασε την κεφαλιά και πέτυχε το τελικό 3-1.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Εθνικός Άχνας (Ντανίλο Ντόντσιτς):
Μπογκατίνοφ, Πουτζιουρής, Ιάκομπ, Ατάντα, Ντε Αραούζο, Πράγκερ, Αράμπαλ, Πιντσέλι (71’ Κρέσνιτς), Ε. Γκριγκαλασβίλι, Κότο Παγιές (55' Έβερτον), Μπαραμπάτζε (58' Ηλία).
Ομόνοια (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιωργαλλίδης, Καρλίτος, Ρομαρίκ, Ρούνιε, Χαφέζ (75’ Εζέ), Φυλακτού, Μπεμπέ, Ράμος, Ασίς (64’ Οικονομίδης), Σέρινταν, Σκέμπρι (46' Ρουσιάς).

Έσπασε το αήττητο της Ομόνοιας και πέτυχε την πρώτη της νίκη η Ανόρθωση
Το ήθελαν και το προσπάθησαν και οι δύο όμως φεύγουν με ισοπαλία από το Αλφαμέγα Άρης και Απόλλων
ΒΙΝΤΕΟ: «Τα πιο σπουδαία γκολ είναι αυτά της ζωής»-Βραβεύτηκε ο μικρός Ανδρέας από το «Famagusta»
Αυξημένα μέτρα ασφαλείας στο ντέρμπι Ανόρθωσης-Ομόνοιας στο Παπαδόπουλος (pics)