Με την ψυχή στο στόμα η Ανόρθωση

Λιγοψύχησε μέχρι να φτάσει στην πρόκριση η Ανόρθωση, η οποία στη ρεβάνς του «Αμμόχωστος» έμεινε στο 0-0 με την Αναγέννηση και πέρασε στην επόμενη φάση χάρις στο 2-1 του πρώτου ματς.

Η ομάδα της Αμμοχώστου πραγματοποίησε μία πολύ άσχημη εμφάνιση απέναντι στη μαχητική Αναγέννηση, που μπορούσε να κάνει τη ζημιά και τη σούπερ έκπληξη.

Τελικά, η «Κυρία» που διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι, γλίτωσε από τις «φαρμακερές» αντεπιθέσεις των γηπεδούχων και με τη στείρα ισοπαλία πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τίποτα το ιδιαίτερο
Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχε κάτι το ιδιαίτερο. Η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο του αγώνα και έφτιαξε δύο καλές ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Μαρτίνες στο 16’ και ο Ντλοβού στο 20’ δεν πέτυχαν ιδανικό σουτ για να παραβιάσουν την εστία του Κασιάκκη. Η ομάδα της Αμμοχώστου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δικαιολογημένα διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Μούσιη εντός της περιοχής.

Το πίστεψαν οι γηπεδούχοι
Όσο περνούσε ο χρόνος, οι παίκτες των γηπεδούχων πίστευαν περισσότερο στην έκπληξη, ενώ από πλευράς Ανόρθωσης έπεφτε συνεχώς ο ρυθμός και ομάδα δεν μπορούσε να βρει ηρεμία. Στο 84’ ο Κυπριανού λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά, όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τον Κόπριβετς, ο οποίος μάζεψε την κεφαλιά του Σολωμού στο 90’. Η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 90+1 με το σουτ του Μαρτίνες.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Δερύνεια (Αδάμος Αδάμου):
 Κασιάκκης, Κρασάς, Ιωάννου, Μούσιης, Ντιαλό, Κολάνης (61' Φωτίου), Κουλούρης, Θεράποντος, Κουτούνας (68' Οπόνγκ), Άντιτς (74' Κυπριανού), Σολωμού.
Ανόρθωση (Άντρε Πάους): Κόπριβετς, Χόλγκερσον, Οικονόμου, Τζανακάκης, Σβεσλέν, Μαϊσουράτζε, Μαραγκός (74' Λαϊφης), Μαρτίνες, Κάλβο, Αβραάμ (62' Μακρής), Ντλόβου (87' Ορλάντι).

Έσπασε το αήττητο της Ομόνοιας και πέτυχε την πρώτη της νίκη η Ανόρθωση
Το ήθελαν και το προσπάθησαν και οι δύο όμως φεύγουν με ισοπαλία από το Αλφαμέγα Άρης και Απόλλων
ΒΙΝΤΕΟ: «Τα πιο σπουδαία γκολ είναι αυτά της ζωής»-Βραβεύτηκε ο μικρός Ανδρέας από το «Famagusta»
Αυξημένα μέτρα ασφαλείας στο ντέρμπι Ανόρθωσης-Ομόνοιας στο Παπαδόπουλος (pics)