Ισόπαλοι στο Παραλίμνι μετά από 19 χρόνια Ένωση και ʼρης

Ένωση και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλες στο «Τάσος Μάρκου» μετά από 19 ολόκληρα χρόνια. Το τελικό 2-2 είναι το πρώτο ισόπαλο αποτέλεσμα μεταξύ των δύο ομάδων στο Παραλίμνι μετά τη σεζόν 1996-97.

Το εντός έδρας νικηφόρο σερί της Ένωσης επί του Άρη σταμάτησε στις δέκα νίκες, ενώ η «ελαφρά ταξιαρχία» απέτυχε να κερδίσει για πρώτη φορά στην ιστορία της δύο φορές την Ένωση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο Άρης που έμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη, έμεινε στην 7η θέση με 23 βαθμούς, ενώ η Ένωση είναι 12η με 15 και μέσα στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο αγώνας
Δύο φορές πήρε προβάδισμα ο Άρης, ισάριθμες ισοφάρισε η Ένωση και έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή.

Με κεφαλιά του Αντώνη Ράνου ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό. Ο σκόρερ του Άρη αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 38ο λεπτό.

Ο Βασίλης Παπαδόπουλος ισοφάρισε για την ΕΝΠ με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από ατομική προσπάθεια στο 50ο λεπτό. Στο 60ο λεπτό Άρης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Θεοδόση Κύπρου. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Αουρέλιο στο 61ο λεπτό δίνοντας προβάδισμα στον Άρη με 2-1.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 66', ο Μπόγιοβιτς με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2 για την Ένωση.

Ε.Ν.Π. (Ρόνι Βαν Χενέουχντεν): Σαντίνι, Πάρπας, Σβόγιτς, Βαλλιάνος, Τσιακλής, Μπάουμαν (Βούκσεβιτς 51’), Παπαδόπουλος, Μπόγιοβιτς, Μπασόφ (Χατζηανδρέας 82’), Βαν Ράσμπεκ, Μπούντιμιρ.

Άρης (Εουγκέν Νεαγκόε): Νουρεντινόσκι, Κύπρου, Μποργκ, Θεοφίλου, Μαραγκουδάκης, Χαραλάμπους, Αουρέλιο, Χριστοφόρου, Ιερείδης, Μπονιφέις, Ράνος

Έσπασε το αήττητο της Ομόνοιας και πέτυχε την πρώτη της νίκη η Ανόρθωση
Το ήθελαν και το προσπάθησαν και οι δύο όμως φεύγουν με ισοπαλία από το Αλφαμέγα Άρης και Απόλλων
ΒΙΝΤΕΟ: «Τα πιο σπουδαία γκολ είναι αυτά της ζωής»-Βραβεύτηκε ο μικρός Ανδρέας από το «Famagusta»
Αυξημένα μέτρα ασφαλείας στο ντέρμπι Ανόρθωσης-Ομόνοιας στο Παπαδόπουλος (pics)