Οι πρώτες χαρές του Μαντούκα με τον Οθέλλο

Με πέντε αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα η αγωνιστική δράση του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Η αυλαία άνοιξε χθες με το ισόπαλο 1-1 στο Παραλίμνι μεταξύ της Ένωσης με το ΘΟΪ Λακατάμιας.

Μόνη της στην κορυφή η Αλκή μετά το εκτός έδρας 3-1 επί της ΕΝΑΔ. Νίκες για Οθέλλο, Ολυμπιακό, Αγία Νάπα και Εθνικό Άσσιας.

Η 5η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Κυριακή με την αναμέτρηση της Πάφου με την ΠΑΕΕΚ.

ΕΝΑΔ – Αλκή…1-3
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18’ με τον Πάτρικ όμως η Αλκή στην επανάληψη ανέτρεψε τα δεδομένα και με τη νίκη της έμεινε μόνη στην κορυφή με 13 βαθμούς.

Το 1-1 έγινε με τον Τριμπό με πέναλτι, το 2-1 από τον Πάρπα και το 3-1 στις καθυστερήσεις με τον Ανδρέα Παπαθανασίου.

Ολυμπιακός – ΑΣΙΛ…2-1
Στο Μακάρειο Στάδιο ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΑΣΙΛ με 2-1 και έφτασε στους εννέα βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 13΄με τον Κάστρο και στο 19΄ο Χριστόδουλος Κουντουρέττης ισοφάρισε σε 1-1 για τον ΑΣΙΛ.

Στο 34’ ο Ολυμπιακός πήρε ξανά προβάδισμα με τον Μάριο Πεχλιβάνη και το διατήρησε μέχρι το τέλος.

Ακρίτας – Αγία Νάπα…0-3
Η Αγία Νάπα πέρασε νικηφόρα από τη Χλώρακα και μετά το 3-0 επί του τοπικού Ακρίτα έφτασε στους εννέα βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 14’ ο Μάριος Ζανέτου και στο 21’ ο Ντιαλό πέτυχε το 2-0. Στις καθυστερήσεις ο Σάσι πέτυχε το 3-0.

Οθέλλος – Ομόνοια Αραδίππου…1-0
Πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα του Γκουστάβο Μαντούκα, χωρίς νίκη συνεχίζει η Ομόνοια. Το γκολ της νίκης των γηπεδούχων σημείωσε στο 80’ ο Κωνσταντίνου.

ΕΝ Παρεκκλησιάς – Εθνικός…1-2
Η Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς προηγήθηκε του Εθνικού Άσσιας με τον Δημήτρη Καρδανά στο 24’ και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 72’ με τον Μηνά.

Στο 85’ ο Ομπάρα έδωσε προβάδισμα στον Εθνικό που το διατήρησε μέχρι τέλος και πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη.

Με ισοπαλία 2-2 έληξε η αναμέτρηση ΑΕΚ-Εθνικού Άχνας
Με νίκες προχώρησαν ΠΑΦΟΣ και ΑΠΟΕΛ-Έριξαν τριάρες σε ΑΕΛ και Σαλαμίνα
Νίκη Ανόρθωσης και ισοπαλία Άρη-Απόλλωνα-Τρεις αναμετρήσεις σήμερα
Έσπασε το αήττητο της Ομόνοιας και πέτυχε την πρώτη της νίκη η Ανόρθωση
Το ήθελαν και το προσπάθησαν και οι δύο όμως φεύγουν με ισοπαλία από το Αλφαμέγα Άρης και Απόλλων
ΒΙΝΤΕΟ: «Τα πιο σπουδαία γκολ είναι αυτά της ζωής»-Βραβεύτηκε ο μικρός Ανδρέας από το «Famagusta»
Αυξημένα μέτρα ασφαλείας στο ντέρμπι Ανόρθωσης-Ομόνοιας στο Παπαδόπουλος (pics)