'Επιασε κορυφή η Λίβερπουλ του Κλοπ!

τάξει, ναι: είναι πάρα μα πάρα πολύ νωρίς- έχουν περάσει, μόλις, 9 αγωνιστικές από την αρχή της σεζόν. Εντάξει, ναι, part 2: ουδείς- ειδικά αν έχει να πάρει πρωτάθλημα 26 ολόκληρα χρόνια- δικαιούται να πανηγυρίζει για το γεγονός πως βρίσκεται στην πρώτη θέση με λιγότερο από το ¼ της σεζόν συμπληρωμένης. Όμως…

Όμως, φέτος τα πράγματα δείχνουν ελαφρώς διαφορετικά για τη Λίβερπουλ: η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μοιάζει να βρίσκεται στο καλύτερο αγωνιστικό της φεγγάρι εδώ και πολύ καιρό και φιγουράρει- τουλάχιστον μέχρι να παίξει αύριο η Σίτι- στην κορυφή της βαθμολογίας.

Δες την εξέλιξη όλων των αγώνων από το καλύτερο live score!

Μετά το «δώρο» της Άρσεναλ λίγο νωρίτερα, οι «Κόκκινοι» ήξεραν ότι με νίκη πιάνουν τους «Κανονιέρηδες» και μπήκαν στο «Άνφιλντ» με το πόδι κολλημένο στο αγωνιστικό γκάζι: στο 20΄ ο Μανέ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 34΄ ο Κοουτίνιο με ωραίο τελείωμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών: Φίρμινιο (57΄), Λοβρέν (58΄) και Τσαν (66΄) δεν κατάφεραν να κάνουν πράξη το ρητό «καλώς τα παιδιά, καλώς τα 3-0» και, κάπως έτσι, ο Μακάλεϊ στο 81΄ μείωσε σε 2-1, κάνοντας τον Κλοπ στον πάγκο να μην αισθάνεται και πολύ άνετα.

Στα εναπομείναντα 15, περίπου, λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις, το σκορ δεν άλλαξε, όμως, και κάπως έτσι η Λίβερπουλ φιγουράρει στο νούμερο 1 της βαθμολογίας.

Και, ναι, τα είπαμε: είναι νωρίς.

Όμως, αν κάποιος υποτιμήσει τους φετινούς «Κόκκινους», τότε θα διαπιστώσει πως είναι αργά…

@hgwf από wittyfu

Η Παρί παρουσίασε τη νέα της εμφάνιση χωρίς τον Εμπαπέ
Αγγλικά ΜΜΕ: Ελληνική τραγωδία, Brexit και Άστον Βίλα χωρίς δόντια με Ολυμπιακό
Απίθανη Λεβερκούζεν-Έχει σκοράρει 16 φορές μετά το 90’ και μένει αήττητη
Λεβερκούζεν-Αταλάντα έδωσαν ραντεβού στο Δουβλίνο για το τρόπαιο του Europa League
Ο Ιταλός αρχιτέκτονας, η αύρα του Μπατιγκόλ κι η δεύτερη ευκαιρία-Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό