Η Λιόν έκανε ζημιά στη Γιουβέντους

H Λιόν κατάφερε να πάρει βαθμό στο Τορίνο (1-1), έτσι η Γιουβέντους δεν προκρίθηκε όπως η Σεβίλλη που νίκησε 4-0 τη Ντίναμο Ζάγκρεμπ.

Σεβίλλη - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 4-0

Σκόρερς: 31' Βιέτο, 66' Εσκουδέρο, Εν'Ζονζί, 87' Μπεν Γεντέρ
Γήπεδο: "Ramón Sánchez Pizjuán", Σεβίλλη
Διαιτητής: Φέλιξ Τσβάγερ (Γερμανία)
Ο Λουσιάνο Βιέτο στο 31ο λεπτό πήρε την μπάλα στην περιοχή από το γύρισμα του Φράνκο Βάσκες, έκανε εξαιρετική κίνηση και με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ για την Σεβίλλη.
Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ προσπάθησε να πάρει αποτέλεσμα με 5άδα στην άμυνα, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το έργο των Κροατών έγινε ακόμη πιο δύσκολο, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πέταρ Στογιάνοβιτς.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σέρχιο Ράμος, Μαριάνο, Μερκάδο, Ραμί, Σέρχιο Εσκουδέρο, Κρανεβίτερ, Εν'Ζονζί, Γκάνσο, Φράνκο Βάσκες, Βιτόλο, Βιέτο.
ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (5-4-1): Λιβάκοβιτς, Στογιάνοβιτς, Σιγκάλι, Σίλντενφελντ, Μπένκοβιτς, Πίβαριτς, Πάβιτσιτς, Πάουλο Μασάντο, Σουντανί, Τσόριτς, Χούνιορ Φερνάντες.
*κόκκινη 45'+1 Στογιάνοβιτς

Γιουβέντους - Λιόν 1-1

Σκόρερς: 13' πέν. Ιγκουαΐν / 84' Τολισό
Γήπεδο: "Juventus Stadium", Τορίνο
Διαιτητής: Μπιορν Κάιπερς (Ολλανδία)
Ένα αμφισβητούμενο πέναλτι χρειάστηκε η Γιουβέντους για να ανοίξει το σκορ στο 13ο λεπτό, με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με τη νέα του ομάδα από τα 11 βήματα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντάνι Άλβες, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Εβρά, Μαρκίζιο, Στουράρο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν.
ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ραφαέλ, Ντιακαμπί, Μαμάνα, Μορέλ, Γκοναλόν, Τολισό, Γκεζάλ, Ρίμπους, Φεκίρ, Λακαζέτ.

Η βαθμολογία

1. Σεβίλλη 10 (6-0)
2. Γιουβέντους 8 (6-1)
3. Λιόν 4 (4-2)
4. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0 (0-9)

ΒΙΝΤΕΟ: Ο 17χρονος γιος του Ιμπραΐμοβιτς πέτυχε ένα γκολ που θα ζήλευε και ο πατέρας του
Όχι πριν το 2025 η ετυμηγορία για Μάντσεστερ Σίτυ στη «δίκη του αιώνα»
Έγινε άγαλμα, έδωσε το όνομα του σε αεροδρόμιο, τώρα θα έχει και το νόμισμά του ο Ρονάλντο-Φωτογραφίες