Η Πόρτο διέλυσε τη Λέστερ και προκρίθηκε

Η Πόρτο "καιγόταν" για βαθμούς, η Λέστερ ήταν αδιάφορη και οι "δράκοι" έκαναν το χρέος τους στο "Ντραγκάο", φτάνοντας στη νίκη με 5-0 για την 6η και τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου του Champions League.
Η ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι δέχθηκε για πρώτη φορά γκολ στη διοργάνωση και ηττήθηκε επίσης για πρώτη φορά, ωστόσο είχε εξασφαλίσει ήδη την πρωτιά του γκρουπ.
Ως εκ τούτου, η νίκη της Κοπεγχάγης με 2-0 στο "Γιαν Μπρεϊντέλ" της Μπριζ δεν είχε αντίκρισμα, αφού οι Δανοί ευελπιστούσαν σε γκέλα των Πορτογάλων.

Πόρτο - Λέστερ 5-0

Σκόρερς: 6', 64' πέν. Σίλβα, 26' Κορόνα, 44' Μπραϊμί, 77' Ζότα
Γήπεδο: "Estádio do Dragão", Πόρτο
Διαιτητής: Φέλιξ Τσβάγερ (Γερμανία)
Οι Πορτογάλοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 6ο λεπτό ο Αντρέ Σίλβα άνοιξε το σκορ. Οι πρωταθλητές Αγγλίας είχαν παραταχθεί με αρκετούς αναπληρωματικούς και δεν ήταν σε θέση να προβάλλουν αντίσταση.
Ο Χεσούς Κορόνε στο 26' διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ στο 44' ο Γιασίν Μπραϊμί με εξαιρετικό τακουνάκι αύξησε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Ο Σίλβα με πέναλτι στο 64ο λεπτό και ο Ντιόγκο Ζότα με κοντινό πλασέ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα για την Πόρτο, που ακολουθεί τη Λέστερ στην επόμενη φάση.
ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Περέιρα, Φελίπε, Μαρκάνο, Τέλες, Ντανίλο, Κορόνα, Τόρες, Μπραϊμί, Σίλβα, Ζότα
ΛΕΣΤΕΡ: Χάμερ, Ερνάντεθ, Βασιλέβσκι, Μόργκαν, Τσίλγουελ, Γκρέι, Μεντί, Ντρίνκγουοτερ, Σλουπ, Μουσά, Οκαζάκι

Μπριζ - Κοπεγχάγη 0-2

Σκόρερς: 8' αυτ. Μεσέλ, 15' Γέργκενσεν
Γήπεδο: "Jan Breydelstadion", Μπριζ
Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία)
Ο Κοπεγχάγη είχε ως στόχο μόνο τη νίκη απέναντι στην ουραγό του ομίλου και κατάφερε να φύγει με 2-0 από το "Γιαν Μπρεϊντέλ" των Βρυξελλών, ωστόσο το σκορ από μόνο του δεν ήταν αρκετό.
Το αυτογκόλ του Μπραντόν Μεσέλ στο 8ο λεπτό έδωσε κάποιες ελπίδες στους Δανούς, που επτά λεπτά αργότερα "κλείδωσαν" τη νίκη χάρη στο τέρμα του Ματίας Γέργκενσεν. Στην Πορτογαλία, όμως, δεν ήρθε το αποτέλεσμα που ζητούσαν, με συνέπεια να συνεχίσουν την ευρωπαϊκή περιπέτειά τους στη φάση των 32 του Europa League.
ΜΠΡΙΖ: Μπουτέιγ, Κουλς, Μεσέλ, Ντένσβιλ, Φαν Ράιν, Πίνα, Κλαουντεμίρ, Μπολινγκολί Εμπομπό, Ρεφαέλοβ, Ζεντόζ, Γουέσλεϊ
ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Όλσεν, Άνκερσεν, Γέργκενσεν, Γιόχανσον, Αουγκούστινσον, Φαλκ, Κβιστ, Ντιλέινι, Τουτού, Πάβλοβιτς, Κορνέλιους