Τεσσάρα ναι, ρεκόρ όχι η Μπάρτσα! (video)

O τρίτος όμιλος ήταν αδιάφορος βαθμολογικά, καθώς Μπαρτσελόνα-Σίτι είχαν «τσεκάρει» ήδη το εισιτήριο για τους «16» στην πρώτη και δεύτερη θέση αντίστοιχα και την Γκλάντμπαχ να περνάει στο Europa League.

Η Μπάρτσα μετά το 1-1 στο Clasico με την Ρεάλ ξέσπασε πάνω στους Γερμανούς, με τους Λουίς Ενρίκε να δοκιμάζει ορισμένους παίκτες, αλλά τα βαριά χαρτιά να κάνουν όλη τη δουλειά και να δίνουν τη νίκη στους Καταλανούς.

Ο Λιονέλ Μέσι στο 16΄ άνοιξε το σκορ, με την Γκλάντμπαχ ωστόσο να αντέχει και να μένει ζωντανή στο παιχνίδι μέχρι και τις αρχές της επανάληψης. Τότε ήρθε ο Αρντά Τουράν με χατ-τρικ μέσα σε 17΄ λεπτά (50΄, 53΄, 67΄), διαλύοντας την άμυνα των Γερμανών!

Έτσι, με το 4-0 η Μπάρτσα τελείωσε το όμιλο με 5 νίκες και μόλις 1 ήττα, αυτή στο Μάντσεστερ από την Σίτι του Γκουαρντιόλα.

Lionel Messi Goal HD - Barcelona 1-0 B... από Football--Live

Arda Turan Goal HD - Barcelona 2-0 Borussia... από Football--Live

Arda Turan Goal HD - Barcelona 3-0 Borussia... από Football--Live

Arda Turan Goal HD - Barcelona 4-0 Borussia... από Football--Live

Στο άλλο ματς του ομίλου στο Μάντσεστερ η Σέλτικ κατάφερε να πάρει μία τιμητική ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Σίτι και μπορεί να τελείωσε τον όμιλο χωρίς νίκη, όμως οι Σκωτσέζοι θα έχουν να λένε πως σε δύο ματς με την ομάδα του Γκουαρντιόλα κατάφεραν να μην χάσουν. Να θυμίσουμε πως στο ματς στη Γλασκώβη, η Σέλτικ σταμάτησε την φορμαρισμένη εκείνη την περίοδο Σίτι με το εντυπωσιακό 3-3.

To σκορ στο «Etihad» διαμορφώθηκε πριν καν συμπληρωθούν 10 λεπτά στο ματς. Ο Ρόμπερτς στο 4΄ άνοιξε το σκορ για την Σέλτικ, με τον Ιενάτσο να απαντάει άμεσα και στο 8΄ να ισοφαρίζει για τους «πολίτες». Η Σέλτικ έχασε ευκαιρίες ακόμη και να φύγει με τη νίκη, αλλά το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.