Καθάρισε με Μέσι η Μπαρτσελόνα στο Λονδίνο

Με δύο γκολ του Λιονέλ Μέσι η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-0 την Άρσεναλ στο Λονδίνο, έτσι φαντάζει απίθανο η ομάδα του Βενγκέρ να μην αποκλειστεί για 6η σερί χρονιά στους "16" του Champions League (videos

Άρσεναλ - Μπαρτσελόνα 0-2

Σκόρερ: 71' και 83' Μέσι

Γήπεδο: "Άσμπαρτον Γκρόουβ", Λονδίνο

Διαιτητής: Τσιουνέιτ Τσακίρ (Τουρκία)

Αρκετά προσεκτική η Άρσεναλ, όπως αναμενόταν άλλωστε κόντρα στην πιο φορμαρισμένη ομάδα του πλανήτη και αυτό που κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο είναι να απειληθεί ουσιαστικά μόνο μία φορά.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα, στο 45'+1 δηλαδή, ο Λουίς Σουάρες βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην μικρή περιοχή, έπειτα από μπαλιά του μπαλιά του Ντάνι Άλβες στην κίνηση έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά αστόχησε.

Οι Καταλανοί είχαν κατοχή πάνω από 70 λεπτά στο πρώτο 45άλεπτο, όμως την πρώτη σπουδαία ευκαιρία την είχε η Άρσεναλ με τον Άλεξ Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν από κοντά να πλασάρει, αφού ευνοήθηκε από κόντρες, όμως η μπάλα πήγε πάνω στον πεσμένο Μαρκ-Αντρέ τερ Στέγκεν που μπλόκαρε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία τρομερή ευκαιρία για την "Μπάρτσα", με τον Νεϊμάρ να βρίσκεται τετ-α-τετ αριστερά στην περιοχή με τον Πετρ Τσεχ και τον Τσεχο πορτιέρε να αποκρούει το πλασέ του Βραζιλιάνου με το δεξί πόδι.

Ο Γερμανός τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα έκανε εξαιρετική απόκρουση σε κεφαλιά του Ολιβιέ Ζιρού και η Άρσεναλ έδειχνε ικανή να... κλέψει το ματς, αλλά η τριάδα της Μπαρτσελόνα "χτύπησε" στο 71'.

Τρομερή μπαλιά του Λουίς Σουάρες στον Νεϊμάρ, ο οποίος από αριστερά τροφοδότησε τον Λιονέλ Μέσι και αυτός με άψογο πλασέ, έπειτα ιδανική προσποίηση, έβαλε το πρώτο γκολ της καριέρας του στον Τσεχ, ανοίγοντας το σκορ.

Ο Λουίς Σουάρες στο 78' είχε δοκάρι σε κοντινό πλασέ, αλλά τελικά έγινε το 0-2 στο 83', με τον Μέσι να σκοράρει ξανά, αυτήν την φορά με πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Ματιέ Φλαμινί αμέσως μετά την είσοδό του (ανατροπή σε Μέσι), έπειτα από λάθος απομάκρυνση του Μέρτεζακερ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγιερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκελέν (82' Φλαμινί), Ράμσεϊ, Μεσούτ Εζίλ, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν (50' Γουόλκοτ), Αλέξις Σάντσες, Ζιρού (72' Γουέλμπεκ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες.