Νέες απώλειες για την Ανόρθωση

Μακριά από τη νίκη παραμένει για τρίτο σερί παιχνίδι η Ανόρθωση, η οποία μετά τις ήττες από την ΑΕΚ και τον ΑΠΟΕΛ, έμεινε ισόπαλη 0-0 στο Τσίρειο στάδιο με τον Άρη.

Έτσι, η «Κυρία» με 49 βαθμούς νιώθει πιο έντονα την «ανάσα» της πέμπτης Ομόνοιας (46 βαθμούς), ενώ απομακρύνθηκε από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ (59 βαθμούς). ΑΕΚ (55β.) και Απόλλων (49β.) αγωνίζονται μεταξύ τους την Κυριακή (28/02).

Από την άλλη ο Άρης, πλέον έχει 28 βαθμούς και παραμένει στην όγδοη θέση ισόβαθμος με την ΑΕΛ.

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά που ο Άρης απείλησε, στη συνέχεια η Ανόρθωση ήταν πιο πιεστική και επιδίωκε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 31’ ο Μακρής ολιγώρησε και τον πρόλαβε ο Νουρεντινόσκι, ο οποίος κατέβασε τα ρολά στο σουτ του Κάλβο στο 45’.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αποκλειστικά υπέρ της «Κυρίας» η κατοχή της μπάλας και αύξησε την πίεση της. Το μόνο που μπόρεσε να καταγράψει όμως ήταν κάποιες ξεκάθαρες ευκαιρίες, αφού η μπάλα δεν σπρώχθηκε στα δίχτυα.

Μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν στο 84’, όταν το σουτ του Ντλοβού αποκρούστηκε από τον Οζίας προ της γραμμής, ενώ στο 88’ το πλασέ του Αβραάμ πάνω από τον Νουρεντινόσκι κατέληξε έξω.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Άρης (Κώστας Καϊάφας):
 Νουρεντινόσκι, Κύπρου, Μποργκ, Θεοφίλου, Πρεντέσκου (87' Γκονσάλες), Χαραλάμπους (79' Κυριάκου), Αουρέλιο, Χριστοφόρου, Οζίας, Ράντι (68' Μπόνιφεϊς), Ράνος.
Ανόρθωση (Ζόραν Μιλίγκοβιτς): Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Κάλβο, Ντλόβου, Μαρτίνες (77' Αβραάμ), Ορλάντι, Χόλγκερσον, Τζανακάκης, Μαϊσουράντζε, Μακρής (46' Γκολσάλβες), Λαΐφης.

H Oμόνοια επικράτησε της ΑΕΚ με 1-0
«Δεν θα ανεχθούμε να τιμωρηθεί ξανά ο Απόλλωνας, εμείς ήμασταν θεατές»
Πήρε θέση η ΑΕΛ για τη μη διεξαγωγή του ντέρμπι-«Γεμάτο σκοτεινά σημεία και πτυχές»