Αφεντικό για εξάδα η Σαλαμίνα

Το πάνω χέρι στη μάχη για κατάληψη της έκτης θέσης διατήρησε η Νέα Σαλαμίνα μετά το ισόπαλο 0-0 με τη Δόξα. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τους 32 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη Δόξα και εφόσον κερδίσουν τελευταίο αγώνα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος την Τετάρτη (2/3) τον Εθνικό στο Δασάκι θα τερματίσουν στο πρώτο γκρουπ.

Ο αγώνας
1' Έναρξη αγώνα.
4' Ο Φοφανά επιχείρησε βολέ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.
5' Ο Παουλίνιο με βολέ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο έξω.
11' O Σκοπελίτης με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα λίγο έξω.
16' Μετά από φάουλ του Λεόν, ο Λεάντρο επιχείρησε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
26' Ο Λεόν επιχείρησε βολέ από πλάγια, αλλά ο Μιχαήλ μάζεψε χωρίς δυσκολία.
36' Μακρινό βολέ από τον Λεόν, η μπάλα κατέληξε λίγο έξω.
38' Μετά από φάουλ του Λεόν, ο Αγκινάλντο με κεφαλιά εστειλε την μπάλα έξω.
45' + 1 Τέλος πρώτου μέρους.
46' Έναρξη δευτέρου μέρους.
55’ Καλό σουτ από τον Παύλου στην κίνηση, η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
62’ Ο Αναστασίου δίνει φάουλ για χέρι του Καρλίτος, αλλά λανθασμένα δεν τον αποβάλει με δεύτερη κίτρινη.
64’ Ο Τσούριουριτς επιχείρησε απευθείας φάουλ από μακριά, αλλά ο Χατζηφραγκίσκου μάζεψε χωρίς πρόβλημα.
66’ Ο Καρλίτος με βολέ έστειλε την μπάλα μόλις έξω.
69’ Ο Ρεδόνδο πήξε να αξιοποιήσει αδράνεια στην άμυνα της Σαλαμίνας, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα έξω.
71’ Ο Λίλιου έκανε την κεφαλιά από πολύ κοντά, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
83’ Απίστευτη ευκαιρία για τη Σαλαμίνα. Ο Χατζηφραγκίσκου πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση σε κεφαλιά του Ζάρκοβιτς και στην επαναφορά ο Τσινκουίνι με το κεφάλι έστειλε την μπάλα έξω.
84’ Ο Αγκινάλντο με σουτ από πλάγια, ανάγκασε τον Μιχαήλ σε δύσκολη απόκρουση με τα πόδια.
86’ Ο Σκοπελίτης με βολέ εκτός επανορθωτικής, έστειλε την μπάλα μόλις έξω.
89’ Ο Φοφανά με μπαλιά του από αριστερά βρήκε τον Κένιντι, ο οποίος, ενώ ήταν αμαρκάριστος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

Ταυτότητα αγώνα
Νέα Σαλαμίνα (Γιαν ντε Γιόνγκε): Μιχαήλ, Γκράιμς, Τσινκουίνι, Ζάρκοβιτς, Τσίνα, Πεδρίτο (70' Λίλιου), Σκοπελίτης, Φούσκο, Παύλου (90' Αδόρνο), Τσούριουριτς (76' Γκόμες), Μακρίεφ.
Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Χατζηφραγκίσκου, Παουλίνιο, Λεονάρντο, Λεάντρο, Εντμάρ, Καρλίτος, Ρεδόνδο, Ενινφούλ (63' Λόπεθ), Φοφανά, Λεόν (59' Κένιντι), Αγκινάλντο.
Παρατηρητής: Φρίξος Πέτρου

Την Τετάρτη η μάχη για τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, ΑΠΟΕΛ και Πάφος διεκδικούν το Super Cup
Με ισοπαλία 2-2 έληξε η αναμέτρηση ΑΕΚ-Εθνικού Άχνας
Με νίκες προχώρησαν ΠΑΦΟΣ και ΑΠΟΕΛ-Έριξαν τριάρες σε ΑΕΛ και Σαλαμίνα
Νίκη Ανόρθωσης και ισοπαλία Άρη-Απόλλωνα-Τρεις αναμετρήσεις σήμερα
Έσπασε το αήττητο της Ομόνοιας και πέτυχε την πρώτη της νίκη η Ανόρθωση
Το ήθελαν και το προσπάθησαν και οι δύο όμως φεύγουν με ισοπαλία από το Αλφαμέγα Άρης και Απόλλων
ΒΙΝΤΕΟ: «Τα πιο σπουδαία γκολ είναι αυτά της ζωής»-Βραβεύτηκε ο μικρός Ανδρέας από το «Famagusta»
Αυξημένα μέτρα ασφαλείας στο ντέρμπι Ανόρθωσης-Ομόνοιας στο Παπαδόπουλος (pics)
Αλαλούμ με το γήπεδο του ΑΠΟΕΛ-Αναφορές για «ναι» από την οικογένεια Ιορδάνου, η τοποθέτηση Πρόδρομου
Με δύο αναμετρήσεις η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyprus League by Stoiximan