Καθάρισε η Ντόρτμουντ, προβάδισμα η Μπιλμπάο

H Tότεναμ δεν ενδιαφέρθηκε τόσο για το ματς και η Ντόρτμουντ νίκησε εύκολα με 3-0 στην Βεστφαλία, κάνοντας μεγάλο βήμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League.

Ένα γκολ πέτυχε ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ και δύο ο Μάρκο Ρόις, με τον πρώτο τα φτάνει τα 5 γκολ στην φετινή διοργάνωση και τον δεύτερο τα τέσσερα.

Τρία γκολ πέτυχε και η Σαχτάρ, αλλά το τέρμα του Φρανκ Ατσεαμπόνγκ δίνει ελπίδες στην Άντερλεχτ για την ρεβάνς των Βρυξελλών (ο Ατσεαμπόνγκ είχε βάλει και τα δύο γκολ στην παράταση με τον Ολυμπιακό).

Ο Μεχμέτ Τοπάλ λύτρωσε το 82ο λεπτό την Φενέρμπαχτσε και οι Τούρκοι επικράτησαν με 1-0 της Μπράγκα, αποκτώντας ελαφρύ προβάδισμα, ενώ ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Βασιλεία και Σεβίλλη στην Ελβετία.

Η Βιγιαρεάλ πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στο "Μαδριγάλ", καθώς νίκησε με 2-0 την Λεβερκούζεν, με τον Σεντρίκ Μπακαμπού να πετυχαίνει και τα δύο γκολ.

Η Λάτσιο πήρε ισοπαλία με 1-1 από την Σπάρτα στην Πράγα, ενώ η Μπιλμπάο στον ισπανικό συμβόλαιο επικράτησε με 1-0 της Βαλένθια. Ο Ραούλ Γκαρθία πέτυχε το μοναδικό τέρμα στο "Σαν Μαμές", του οποίου ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε καλή κατάσταση λόγω έντονης βροχόπτωσης.

Τα πρώτα ματς των "16":

Πέμπτη

Σαχτάρ - Άντερλεχτ 3-1 (21' Τάιζον, 24' Κούτσερ, 79' Εντουάρντο / 68' Ατσεαμπόνγκ)

Βασιλεία - Σεβίλλη 0-0

Ντόρτμουντ - Τότεναμ 3-0 (30' Ομπαμεγιάνγκ, 61' και 70' Ρόις)

Φενέρμπαχτσε - Μπράγκα 1-0 (82' Μεχμέτ Τοπάλ)

Βιγιαρεάλ - Λεβερκούζεν 2-0 (4' και 56' Μπακαμπού)

Μπιλμπάο - Βαλένθια 1-0 (20' Ραούλ Γκαρθία)

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0 (20' πέν. Στάριτζ, 72' Ρομπέρτο Φιρμίνο)

Σπάρτα Πράγας - Λάτσιο 1-1 (13' Φρίντεκ / 38' Παρόλο)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.

Πηγή: sport24.gr