Πιο κοντά στον υποβιβασμό ο Εθνικός, ξεφεύγει η Δόξα (photos)

Η Δόξα επικράτησε με 2-1 του Εθνικού Άχνας και έκανε άλμα σωτηρίας, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Εθνικού βυθίζεται ακόμη περισσότερο.

Με αυτή τη νίκη η Δόξα έφθασε στους 33 βαθμούς και άφησε επτά βαθμούς πίσω της τον Εθνικό.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους που «καίγονταν» για τους βαθμούς. Στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ατάντα εκμεταλλεύθηκε αδράνεια στην άμυνα της Δόξας και από κοντά άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση από πλευράς της Δόξας ήρθε με τον Λεονάρντο. Αρχικά στο 34 και αργότερα στο 38΄ παραβίασε την εστία του Μπογκαντίνοφ και έκανε την ανατροπή για το συγκρότημα του Λούκα Χατζηλούκα.

Ο Εθνικός κυνήγησε στην επανάληψη την ισοφάριση αλλά στο 55΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ντε Βρίισε και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα.

Η Δόξα έκανε σωστή διαχείριση του σκορ, ενώ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μέχρι και το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να πάρει κάτι από το παιχνίδι, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Πιντσέλι, Αράμπαλ, Παγιές (77'Ντε Πάουλα), Πουτζιουρής, Ντε Βρίσε, Πράκερ (46'Μπαραμπάτζε), Σ.Γκριγκαλασβίλι (65'Σ. Γκριγκαλασβίλι), Ατάντα, Κυριάκου, Μιράντα.

ΔΟΞΑ : Χατζηφραγκίσκου, Παουλίνιο (67'Δημητρίου), Περέιρα, Ρεδόνδο, Καρλίτος (81'Φοφανά), Εντμάρ,  Λεόν, Λεονάρντο, Ενινφούλ (60'Λόπες), Λεάντρο, Αγκουινάλντο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αράμπαλ, Μιράντα, Πιντσέλι - Ενινφούλ, Καρλίτος, Λεόν.

ΚΟΚΚΙΝH: Ντε Βρίσε (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου

Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκει τα… πατήματά του
Στην αντεπίθεση η ΘΥΡΑ 3-«Η κυβέρνηση και οι φορείς της, απλούστατα, δεν μπορούν»
«Τεσσάρες» για Πάφο και ΑΠΟΕΛ επί Νέας Σαλαμίνας και ΕΝΠ αντίστοιχα
Πρόγραμμα Cyprus League από την 6η μέχρι τη 15η αγωνιστική
Η Εθνική Κ-17 κέρδισε την Ελλάδα σε φιλικό αγώνα
Ανακοίνωση ΑΕΛ με πυρά κατά Λετυμπιώτη-«Η μικροπολιτικάντικη παράσταση δεν μπορεί να γίνει ανεχτή»
Διεξάγονται σήμερα οι δυο εξ αναβολής αγώνες της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος