Έκαναν το 1-0 ΑΠΟΕΛ κι Απόλλων

Αξιοποιώντας τις έδρες τους ΑΠΟΕΛ και Απόλλων πήραν την πρώτη από τις απαιτούμενες δύο νίκες για την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Και για τις δύο ομάδες οι επικρατήσεις ήταν άνετες. Ο μεν ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε της ΕΝΠ με 71-53, ο δε Απόλλων της ΕΘΑ με 81-68. Αναλυτικά:

ΑΠΟΕΛ - ΕΝΠ 71-53
Παρά την πολύ καλή παρουσία που είχε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος επικράτησε με 71-53, σε παιχνίδι που έγινε για την Γ' Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας "Τάσος Μητσόπουλος". Η πρώτη ομάδα από τις δύο που θα πετύχει δύο νίκες θα προκριθεί στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος. Ο δεύτερος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Πέμπτη 31 Μαρτίου στις 16:00 στο "Κίτιον" στην Λάρνακα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Καλίστους Εζιουκβού με 16 πόντους (8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).
Δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι η Ένωση που πήρε προβάδισμα με 4-0, έπειτα από τέσσερις πόντους του Μακλέιν στο πρώτο λεπτό. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε ενάμιση λεπτό αργότερα, όταν το σκορ έφθασε στο 6-6. Έπειτα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 10-10 (στο έκτο λεπτό) ενώ δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου η Ένωση ήταν μπροστά στο σκορ με 15-14. Οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους μέχρι το τέλος το δεκαλέπτου (Ντιμπουά για ΑΠΟΕΛ και Μακλέιν για ΕΝΠ) με το σκορ να οδηγείται στο 17-16 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με δίποντο του Εζιουκβού, παίρνοντας προβάδισμα με 18-17. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι με έξι πόντους από τον Χοτ, πήραν αυτοί κεφάλι στο σκορ με 23-18, στο 13:00 του αγώνα. Μέχρι τα μισά της περιόδου η Ένωση κατάφερε να φέρει την διαφορά στο σκορ στους έξι πόντους (26-20), ενώ οι "γαλαζοκίτρινοι" σημείωσαν άλλους πέντε πόντους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, καταφέρνοντας να μειώσουν την διαφορά στον πόντο (26-25).
Πολύ δυνατά μπήκε στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ όπου μετά από ενάμιση λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσαν εννέα πόντους (τρεις ο Εζιουκβού, από ένα τρίποντο οι Ντιμπουά και Σιζόπουλος) και πήραν προβάδισμα με 34-26. Η Ένωση όμως δεν τα έβαλε κάτω, και με οκτώ πόντους (δύο ο Χάσκισον, πέντε ο Άντερσον) έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (34-34) στο 23:25. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην συνέχεια, με το σκορ να φθάνει στο 38-37 υπέρ της Ένωσης στο 25:05. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους επτά πόντους, παίρνοντας προβάδισμα με 44-38. Η Ένωση κατάφερε να μειώσει σε 46-43, μισό λεπτό πριν το τέλος, με τον Χιθ να πετυχαίνει δύο ακόμα πόντους και να φέρνει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ στους πέντε (48-43).
Οι γηπεδούχοι έφεραν την διαφορά στους έντεκα πόντους στο 32:35 του αγώνα, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα σε ένα αρκετά κρίσιμο σημείο. Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει και σημείωσε πέντε πόντους με τον Χοτ, μειώνοντας σε 54-48. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν ανώτεροι στην συνέχεια και σημειώνοντας δεκατρείς πόντους πήραν προβάδισμα με 67-48. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 71-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 25-26, 48-43, 71-53
ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Βόβορας)
Χιθ 12 (1), Μπιγκς 9, Μύθιλλος, Λοϊζίδης, Σιζόπουλος 6 (2), Γεωργιάδης, Παντούρης 2, Χρίστου, Ράμσεϊ 14, Εζιουκβού 16, Ντιμπουά 12 (3).
Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)
Σολωμού 2, Χοτ 16 (3), Μακλέιν 10, Θωμά, Σιόκουρος, Άντερσον 8 (1), Κουμής 2, Ζάντης, Χάσκισον 7 (1), Σάμουελς 7, Στρατής 1, Πυριλλής.

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΕΘΑ 81-68
Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κόντρα στην ΕΘΑ με τελικό σκορ 81-68, σε παιχνίδι που έγινε το βράδυ της Δευτέρας (28 Μαρτίου) στην Λεμεσό στο πλαίσιο της Γ' Φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών "Τάσος Μητσόπουλος". Η ομάδα που θα πετύχει πρώτη δύο νίκες θα αγωνιστεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, καταλαμβάνοντας την 4η θέση. Ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Τετάρτη 30 Μαρτίου στις 19:00 στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία". Χωρίς τον Γκόλντεν αγωνίστηκε η ΕΘΑ, που ήταν τραυματίας. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ραχίμ Άπολμπι με 29 πόντους (6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).
Με ένα γρήγορο λέι απ από τον Πετγουέι ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα με 2-0, με την ΕΘΑ να απαντάει και να σημειώνει οκτώ πόντους και να προηγείται με 8-2. Έπειτα οι "γαλάζιοι" με τρίποντο του Πιττάκα μείωσαν στους τρεις την διαφορά (8-5), ενώ η ΕΘΑ στην συνέχεια πέτυχε άλλους επτά πόντους και έφερε το σκορ στο 15-5. Δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου η ΕΘΑ ήταν μπροστά στο σκορ με 19-10, με τον Απόλλωνα να είναι καλύτερος στα τελευταία στάδια του δεκαλέπτου και να πετυχαίνει πέντε πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, και έτσι μείωσε σε 20-15.
Δυνατά μπήκε και στην δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ όπου με τέσσερις πόντους από τους Παπάμιχαηλ και Κιούμπερμπατς, πήρε προβάδισμα με 24-15. Ο Άπολμπι μείωσε σε 24-18 με τρίποντο στην συνέχεια, ενώ η ΕΘΑ πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους με τον Κιούμπερμπατς και έφερε την διαφορά στους δέκα (28-18) στο 13:00 του αγώνα. Ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές στην εξέλιξη του αγώνα και έκανε την ανατροπή με 33-32 στο 17:12. Με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 37-37.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο πιο καλά, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 45-39 μέχρι το 23:11 του αγώνα. Οι "γαλάζιοι" έφεραν την διαφορά στους οκτώ πόντους στην συνέχεια (52-44) στο 25:07, με την ΕΘΑ να πετυχαίνει τέσσερις πόντους με τον Κιούμπερμπατς και να μειώνει την διαφορά στους τέσσερις (52-48), δύο λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου ο Απόλλωνας ήταν μπροστά στο σκορ με έξι πόντους διαφορά, με το σκορ να είναι στο 58-52.
Με τον καλύτερο τρόπο συνέχισε την παρουσία του το συγκρότημα του Παναγιώτη Γιανναρά στην τέταρτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι μέχρι το 34:30 πέτυχαν δεκατρείς πόντους και δέχθηκαν τρεις, με την διαφορά στο σκορ να οδηγείται στους 71-55. Η ΕΘΑ προσπάθησε να μειώσει την διαφορά για να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα, στα τελευταία στάδια του, χωρίς αποτέλεσμα. Με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού οι "γαλάζιοι" πήραν την νίκη με τελικό σκορ 81-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 33-33, 58-52, 81-68.
Απόλλωνας (Παναγιώτης Γιανναράς)
Κυριάκου, Γεωργίου 3, Άπολμπι 29 (6), Μακρέι 12 (1), Μπράσγουελ 8, Πιττάκας 7 (1), Πάπε Φαγέ, Βιράρτη 8 (2), Στρόουμπριτζ 10, Πετγουέι 4.
ΕΘΑ (Χάντι Ελ Χατζ)
Πακ 12 (3), Αναστασιάδης 9, Κιούμπερμπατς 23 (1), Παπάμιχαηλ 8 (1), Κασκίρης 2, Πίαρσον 12, Χρίστου 2.

Μια γυναίκα μεταξύ των υποψηφίων για την προεδρία της ΔΟΕ
«Τέλος» η σεζόν του τένις για την Ονς Ζαμπέρ
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς απαγορεύει στα παιδιά του να έχουν κινητά τηλέφωνα
Πρωτιά Δημήτρη Παρέλλη στην RC5 του Ράλι Ακρόπολις 2024
«Ζητώ συγγνώμη για την αντίδραση μου από τον διαιτητή και από τον κόσμο, παρεκτράπηκα και δεν θα ξαναγίνει»