Επανήλθε στην κορυφή η Γιουβέντους

Η κορυφή της Serie A εξακολουθεί να ανήκει στην Γιουβέντους, καθώς νίκησε με 2-0 την Αταλάντα στο Μπέργκαμο και διατηρήθηκε στο +3 από τη Νάπολι.
Από ασίστς του Μάριο Μάντζουκιτς, οι Αντρέα Μπαρτζάλι και Μαριό Λεμινά πέτυχαν τα τέρματα της "γηραιάς κυρίας", η οποία στις 18 τελευταίες αγωνιστικές έχει 17 νίκες και την ισοπαλία στην Μπολόνια (0-0), ενώ για 9η σερί αγωνιστική δεν δέχτηκε γκολ!
Ο Τζανλουίτζι Μπουφόν έφτασε τα 842 αγωνιστικά λεπτά χωρίς να έχει δεχτεί γκολ, έσπασε το προσωπικό του ρεκόρ και κυνηγά τους Τζίνο Τζοφ (903 λεπτά) και Σεμπαστιάνο Ρόσι (929 λεπτά).
Η Σασουόλο νίκησε με 2-0 τη Μίλαν, έτσι οι "ροσονέρι" έμειναν 9 βαθμούς πίσω από την Ρόμα και το όνειρο της τρίτης θέσης και του Champions League... μάλλον θα παραμείνει όνειρο.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:
Παρασκευή
Ρόμα - Φιορεντίνα 4-1 (22' Ελ Σααραουί, 25' και 58' Σαλάχ, 38' Περότι / 45'+3' πέν. Ίλιτσιτς)