Τέτοιο σενάριο ούτε ο Άλφρεντ Χίτσκοκ δεν θα μπορούσε να φανταστεί. Το ντέρμπι ΑΠΟΕΛ-Απόλλωνα απέδειξε γιατί το ποδόσφαιρο είναι ο βασιλιάς των σπορ.

Εμάνουελ για Μερκή: «Ο ίδιος παίκτης κτύπησε ξανά τον Μάγκλιτσα»
Κετσπάγια: «Δεν χορεύουμε μπαλέτο εδώ»
Πετεβίνος: «Σε κάθε ντέρμπι δεν μας δίνετε πέναλτι»

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με ανατροπές, πάθος, ένταση, αποβολή προπονητή, η μοίρα το έφερε πρωταγωνιστής να είναι ο Γιώργος Μερκής. Ο άνθρωπος που συνέδεσε το όνομά του με τον Απόλλωνα σκόραρε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και ισοφάρισε σε 2-2 για τον ΑΠΟΕΛ. Ο πρώην αρχηγός του Απόλλωνα δεν πανηγύρισε το γκολ και σωριάστηκε στο έδαφος.

Οι γαλάζιοι έβαλαν φρένο στο σερί του ΑΠΟΕΛ και  άναψαν τη μάχη του τίτλου, όμως έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους και απώλεσαν την ευκαιρία να γράψουν ιστορία πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί των γαλαζοκιτρίνων σε μια χρονιά για πρώτη φορά.

Η ομάδα του Πέδρο Εμάνουελ, ο οποίος αποβλήθηκε στο 38’, έφτασε τους 57 βαθμούς δύο περισσότερους από την Ομόνοια που αγωνίζεται την Κυριακή με την ΑΕΚ.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο σκορ με το όγδοο φετινό τέρμα του Μάγκλιτσα στο 22’. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε άμεσα με κεφαλιά του Καρλάο δύο λεπτά αργότερα. Ο Ντα Σίλβα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 34’ πέτυχε το 2-1, ενώ το τελικό σκρ διαμόρφωσε ο Μερκής στις καθυστερήσεις.
Το σερί νικών του ΑΠΟΕΛ σταμάτησε στις 12 νίκες, όμως οι γαλαζοκίτρινοι κατάφεραν την υστάτη να αποφύγουν την ήττα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ πίεσε τον Απόλλωνα και έχασε ευκαιρίες με τους Βινίσιους (50’), Αρτυματά (55’) και Βάντερ (63’), ενώ φωνάζει για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε ανατροπή του Εφραίμ από τον Στυλιανού στο 65’ με τον αμυντικό του Απόλλωνα να φαίνεται πως πατά στο πόδι τον επιθετικό του ΑΠΟΕΛ.

Ταυτότητα αγώνα
ΑΠΟΕΛ (Τιμούρ Κετσπάγια): Πάρντο, Σέρζιο, Μερκής, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Εφραίμ, Αρτυματάς (73' Στίλιτς), Μοράις, Βάντερ (78' Πιατκόφσκι), Βινίσους (55' Αντωνιάδης), Σωτηρίου.

Απόλλων (Πέδρο Εμανουέλ): Bάλε, Στυλιανού (77' Βασιλείου), Φρέιρ, Μοντέιρο, Ελίσιο, Πέδρο, Μακρίδης, Ντα Σίλβα, Παπουλής, Μαγκλίτσα (83' Κονσεϊσάο), Γκιέ Γκιέ (71' Σατσέτι).

Σκόρερ: 24' Καρλάο, 90' + 5 Μερκής / 22' Μαγκλίτσα, 34' Ντα Σίλβα.

Κίτρινες: Καρλάο / Μαγκλίτσα (2η), Γκιέ Γκιέ, Παπουλής.

Καρμιώτισσα - Ομόνοια 29Μ για την 4η αγωνιστική της Cyprus League
Αυτές είναι οι διευθετήσεις της Αστυνομίας για τον ποδοσφαιρικό αγώνα Ανόρθωση-Ομόνοια Λευκωσίας
Ντέρμπι φωτιά και αγώνες που κρύβουν εκπλήξεις στο κυπριακό πρωτάθλημα-Η σέντρα στην… Fonbet
Ψάχνουν τρόπους να ξορκίσουν το φάντασμα της απαγόρευσης-Κρίσιμη συνάντηση ΚΟΠ και ομάδων