Η Σεβίλλη το ντέρμπι, στο 91' η Μπιλμπάο

Συγκλονιστικό ματς στο "Θιουδάδ ντε Βαλένθια" ανάμεσα σε Λεβάντε και Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι γηπεδούχοι ήθελαν το τρίποντο έτσι ώστε να κρατήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή στην πρώτη κατηγορία.

Όλα πήγαιναν καλά μέχρι και το 87ο λεπτό της αναμέτρησης, αφού το σκορ ήταν 2-0 χάρη στα γκολ των Βίκτορ Κασαδεσούς (13') και Ετσεΐτα (68' αυτογκόλ).

Η Μπιλμπάο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πίεσε και κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 88ο λεπτό με τον Σουσαέτα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σαν Χοσέ έφερε το ματς στα ίσα και την παγωμάρα στο γήπεδο, αφού οι φίλαθλοι της Λεβάντε δεν μπορούσαν να πιστέψουν πως έχασαν αυτό το παιχνίδι.

Η Σεβίλλη είχε μόλις έναν βαθμό στις τελευταίες 5 αγωνιστικές, αλλά "ξύπνησε" στο ντέρμπι και επικράτησε με 2-0 της Μπέτις στο "Ραμόν Σάντσεθ-Πιθχουάν". Θυμίζουμε πως στον πρώτο γύρο το ματς στο "Μπενίτο Βιγιαμαρίν" έλειψε χωρίς σκορ, ενώ απόψε τα τέρματα για την Σεβίλλη πέτυχαν οι Κεβίν Γκαμεϊρό και Κόκε.

Οι συνθέσεις

ΛΕΒΑΝΤΕ: Μαρίνιο, Πέδρο Λόπεθ, Μετζανί, Φεντάλ, Χουανφράν, Βίκτορ Καμαράσα, Λέρμα, Κουέρο (62' Βερντού), ΧΛ Μοράλες (79' Ρουμπέν Γκαρθία), Τζουζέπε Ρόσι, Βίκτορ Κασαδεσούς (68' Ντέιβερσον).

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Μπόβεδα, Σαν Χοσέ, Ετσεΐτα, Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε (55' Σουσαέτα), Μπενιάτ, Ραούλ Γκαρθία, Ινιάκι Γουίλιαμς, Μουνιαΐν (69' Ελουστόντο), Βιγκέρα (55' Λέκουε).

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σέρχιο Ρίκο, Μαριάνο, Ντανιέλ Καρίσο, Κολοτζιετσάκ, Σέρχιο Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Εν'Ζονζί, Μπανέγα (81' Ιμπόρα), ΧΑ Ρέγες (76' Κόκε), Κονοπλιάνκα (68' Κρον-Ντέλι), Γκαμεϊρό.

ΜΠΕΤΙΣ: Αντάν, Μπρούνο Γκονθάλεθ, Πεσέλα, Βέστερμαν, Μοντόγια, Εν'Ντιάιγ, Πέτρος (82' Φαμπιάν Ρουίθ), Χοακίν (70' Φαν Βόλφσβινκελ), Μουσόντα (51' Θεχούδο), Ντάνι Θεμπάγιος, Ρουμπέν Κάστρο.