ʼλμα παραμονής από την Πάφος FC

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη για την Πάφος FC που επικράτησε του Άρη με 1-0 στο Παφιακό.

Η ομάδα του Απόστολου Μακρίδη πανηγύρισε επιτυχία έπειτα από τρία παιχνίδια και με τη δεύτερη της νίκη στα play off παρέμεινε στην 11η θέση με 35 βαθμούς, αυξάνοντας στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από τον Εθνικό που αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ερμή, τρία παιχνίδια πριν το φινάλε.

Το χρυσό γκολ για την Παφιακή ομάδα πέτυχε ο Οκόγιε στο 62’ με κοντινή προβολή, ύστερα από ωραία συνεργασία των Άλμπα και Δημοσθένους.

Η Πάφος FC ξεκίνησε πολύ πιο απαιτητικά την αναμέτρηση και απείλησε μόλις στο 2’ λεπτό με προβολή του Νταμάχου.

Η ομάδα του Απόστολου Μακρίδη είχε ξεκάθαρη υπεροχή στο πρώτο μέρος και έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Αγιβί στο 7’, Νταμάχου στο 17’. Ο Άρης πάτησε με αξιώσεις την εστία του Κοδίνα για πρώτη φορά στο 44’ με τον Κύπρου να κάνει το σουτ από πλάγια θέση και να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Ισπανό τερματοφύλακα.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με την Πάφο να έχει την εδαφική υπεροχή και να προσπαθεί να πετύχει το γκολ. Στο 59’ ο Οκόγιε βρέθηκε τετ-α-τερ με τον Λοΐζου, εντούτοις το πλασέ του ήταν άστοχο και πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της λεμεσιανής ομάδας.

Ο επιθετικός της Πάφου δεν λάθεψε όμως στο 62’ και με κοντινή προβολή «μάτωσε» τα δίκτυα του Άρη δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

ΠΑΦΟΣ: Κοδίνα, Αλαμπί, Γκρίγκετς, Γκόμες, Ιωάννου, Νταμάχου, Χμαλάτζε, Μουτίνιο (46΄ Οκόγιε), Άλμπα (70΄ Ζαχαρίου), Ίμπσον, Αγιβί (52΄ Δημοσθένους).

ΑΡΗΣ: Λοΐζου, Μποργκ, Θεοφίλου, Χριστοφόρου, Ευσταθίου (69΄ Γκονζάλες), Πρεντέσκου, Αουρέλιο, Παχίπης (73΄ Γκρούμπερατς), Μαραγκουδάκης (56΄ Ράντι), Κύπρου, Ράνος.

Κίτρινες Κάρτες: Γκόμες, Χμαλάτζε.

Φαμπιάνο: «Είμαι ευγνώμων για όλα αυτά τα χρόνια και τις στιγμές με την φανέλα της Ομόνοιας»