Κορυφή για Μπαρτσελόνα και Σουάρες

Μετά το 8-0 επί της Ντεπορτίβο στο "Ριαθόρ", η Μπαρτσελόνα νίκησε με 6-0 την Σπόρτινγκ Χιχόν στο "Καμπ Νόου", με τον Λουίς Σουάρες να πετυχαίνει για δεύτερη σερί αγωνιστική 4 γκολ!
Έφτασε λοιπόν τα 34 τέρματα ο Ουρουγουανός στο πρωτάθλημα και έγινε το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση στον πίνακα των σκόρερς, καθώς ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει 31.
Τα δύο από τα 4 τέρματα κόντρα στην Χιχόν τα πέτυχε με πέναλτι και μάλιστα μέσα σε 4 λεπτά (74' και 77'), ενώ η "Μπάρτσα" πέτυχε και τρίτο γκολ από τα 11 βήματα στο 85', αυτήν την φορά από τον Νεϊμάρ (μέσα σε 12 λεπτά 3 πέναλτι δηλαδή).
Το σκορ είχε ανοίξει ο Μέσι, ενώ η Μπαρτσελόνα έμεινε στην κορυφή μαζί με την Ατλέτικο, η οποία νίκησε 1-0 την Μάλαγα, και στο +1 από την Ρεάλ που νίκησε την Ράγιο Βαγιεκάνο με σπουδαία ανατροπή.
Οι Καταλανοί υπερτερούν σε κάθε ισοβαθμία λόγω των καλύτερων αποτελεσμάτων στα ματς με τους Μαδριλένους, ενώ εδώ μπορείτε να δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα των 3 "μονομάχων".

Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια (08/05)
Ντεπορτίβο λα Κορούνια - Ρεάλ Μαδρίτης (15/05)

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής
Παρασκευή
Λας Πάλμας - Εσπανιόλ 4-0 (45' Ελ Ζαρ, 49' Χόναταν Βιέρα, 56' Πέδρο Μπίγκας, 75' Μουμπάρακ)
Σάββατο
Ράγιο Βαγιεκάνο - Ρεάλ 2-3 (7' Εμπάρμπα, 14' Φεδόρ / 35' και 81' Μπέιλ, 52' Λούκας Βάθκεθ)
Ατλέτικο - Μάλαγα 1-0 (62' Κορέα)
Μπαρτσελόνα - Χιχόν 6-0 (12' Μέσι, 63', 74' πέν., 77' πέν. και 88' Λουίς Σουάρες, 85' πέν. Νεϊμάρ)
Έιμπαρ - Ντεπορτίβο 1-1 (8' Αντριάν / 71' Καρτάμπια)

20. Χετάφε 28
*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)
**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από Copa del Rey)
***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι
****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων
Πηγή: Sport24.gr

ΒΙΝΤΕΟ: Ο 17χρονος γιος του Ιμπραΐμοβιτς πέτυχε ένα γκολ που θα ζήλευε και ο πατέρας του
Όχι πριν το 2025 η ετυμηγορία για Μάντσεστερ Σίτυ στη «δίκη του αιώνα»
Έγινε άγαλμα, έδωσε το όνομα του σε αεροδρόμιο, τώρα θα έχει και το νόμισμά του ο Ρονάλντο-Φωτογραφίες