Το πρώτο και το τελευταίο γκολ του Καβενάγκι στον ΑΠΟΕΛ (video)

Ο Φερνάντο Καβενάγκι, στο διάστημα που αγωνίστηκε στο νησί μας, κόσμησε με την παρουσία του το ποδόσφαιρο μας και μας χάρισε μοναδικές στιγμές. Με αφορμή το γεγονός ότι ο ΑΠΟΕΛ θα τον τιμήσει στο ημίχρονο του αυριανού αγώνα με τον Απόλλωνα για το Κύπελλο, σας υπενθυμίζουμε κάποια πράγματα που αφορούν την παρουσία του Αργεντινού στον ΑΠΟΕΛ.

Με 19 γκολ, ο Φερνάντο Καβενάγκι είναι ο πρώτος σκόρερ του ΑΠΟΕΛ αλλά και του πρωταθλήματος.

Το πρώτο του γκολ το σημείωσε στις 30 Αυγούστου, στο νικηφόρο 6-2 του ΑΠΟΕΛ με αντίπαλο την Πάφο στο ΓΣΠ. Τότε, ο Αργεντινός είχε σημείωση ένα γκολ στο 86΄ και ένα στο 90ο λεπτό.

Το τελευταίο του γκολ με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ το σημείωσε στις 10 Φεβρουαρίου, στον εντός έδρας αγώνα με τον Άρη για τον θεσμό του Κυπέλλου (1-1).

Στο πρωτάθλημα, ο Καβενάγκι σκόραρε για τελευταία φορά στις 7 Φεβρουαρίου, στον εκτός έδρας αγώνα με τον Εθνικό Άχνας (1-3).

Τεράστιος ποδοσφαιριστής, ισχυρή προσωπικότητα και ποδοσφαιριστής παγκόσμιας εμβέλειας. Τόσο ο ΑΠΟΕΛ όσο και οι υπόλοιποι ποδοσφαιρόφιλοι του νησιού, θα θυμούνται τον Καβενάγκι, παρά το σύντομο πέρασμα του από την Κύπρο.

Αυτές είναι οι διευθετήσεις της Αστυνομίας για τον ποδοσφαιρικό αγώνα Ανόρθωση-Ομόνοια Λευκωσίας
Ντέρμπι φωτιά και αγώνες που κρύβουν εκπλήξεις στο κυπριακό πρωτάθλημα-Η σέντρα στην… Fonbet
Ψάχνουν τρόπους να ξορκίσουν το φάντασμα της απαγόρευσης-Κρίσιμη συνάντηση ΚΟΠ και ομάδων