Ο Σκέμπρι στέλνει την Ομόνοια Ευρώπη (video)

Άλμα Ευρώπης έκανε στο Τσίρειο η Ομόνοια, η οποία πέτυχε σπουδαία νίκη με ανατροπή επί του Απόλλωνα. Οι πράσινοι που βρέθηκαν πίσω στο σκορ 1-0 με γκολ του Φρέιρε στο 13’ κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρους τους δεδομένα στην επανάληψη με χρυσό σκόρερ τον Αντρέ Σκέμπρι.
Ο Μαλτέζος επιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με δύο τέρματα στο 77’΄και στο 88΄χάρισε στην ομάδα του τριφυλλιού σπουδαίο τρίποντο, με το οποίο ανέβηκε στην τρίτη θέση με 58 βαθμούς, αφήνοντας τέταρτο τον Απόλωλνα με 57.

Ο Σκέμπρι πέτυχε μάλιστα άλλο ένα γκολ το οποίο σωστά ακυρώθηκε, καθώς ο Μαλτέζος έκανε επιθετικό φάουλ. Τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει έχασε ο Απόλλωνας με τον Φρέιρε να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Παναγή στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

H ταυτότητα του αγώνα

Απόλλων (Βιρζίλιο Φερνάντες): Βάλε, Λόπες, Φρέιρ, Αγγελή, Ελίζιο, Μακρίδης, Στογιάνοβιτς (63' Κυριάκου), Ντα Σίλβα, Πέδρο, Βασιλείου (46' Παπουλής), Γκιέ Γκιέ.
Ομόνοια (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Παναγή, Καρλίτος, Ρούνιε, Ρομαρίκ, Μαργκάσα, Οικονομίδης (46' Σκέμπρι), Φλορέσκου, Ασίς, Χαφέζ (69' Μπεμπέ), Κιρμ (85' Μπαντιμπάνγκα), Σέρινταν.
Σκόρερ: Φρέιρ 13' / Σκέμπρι 77', 88'
Κίτρινες: Ν. Λόπες, Βασιλείου, Μακρίδης / Φλορέσκου (2η), Ρούνιε (2η)