ΑΕΚ: Νίκη 2-0 επί της ʼρκα Γκντίνια (gallery)

Με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 της Άρκα Γκντίνια σε φιλική αναμέτρηση στο Γκντανσκ, όπου προετοιμάζονται οι Λαρνακείς. Και τα δύο τέρματα των «κιτρινοπράσινων» σημειώθηκαν προς το τέλος των ημιχρόνων. Σκόρερ χρίστηκαν οι Τριτσκόφσκι (38’) και Τομάς (87’).
Η σύνθεση της ΑΕΚ: Σαϊθάρ, Καταλά (46’ Μόισοφ), Κακουλλής, Μιντίκκης (46’ Ορτίθ), Ιωάννου, Λαμπάν (46’ Λαρένα), Χαραλαμπίδης (46’ Τομάς), Μούσιτς (70’ Κωνσταντίνου), Κωνσταντίνου (46’ Χαραλάμπους), Εγγλέζου (60’ Τέτε), Τριτσκόφσκι (46’ Άλβες).

Η περιγραφή της αναμέτρησης από την επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου:
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
6' Ο Trickovski απέφυγε έναν αντίπαλο και έκανε το συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
10' Διαγώνιο σουτ του Κωνσταντίνου, ο αντίπαλος τερματοφύλακας πέφτει και μαζεύει την μπάλα.
12' Ο Saizar έκανε την επέμβαση σε τετ α τετ με παίκτη της Arka.
24' Φάουλ του Trickovski, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
34' Ο Κωνσταντίνου έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Trickovski δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.
38' ΓΚΟΛ! 1-0 για την ομάδα μας, με τον Trickovski να σκοράρει με κοντινή προβολή μετά από ωραία μπαλιά του Music.
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
48' Μπαλιά του Ortiz, γυριστό του Tete, αδύναμο στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα.
52' Κεφαλιά του Χαραλάμπους μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα παράλληλα με την εστία έξω.
53' Παράλληλη μπαλιά του Ιωάννου, δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας ο lves.
61' Κόρνερ του Larena, προβολή του Alves απέκρουσε ενστικτωδώς ο αντίπαλος τερματοφύλακας.
70' Σουτ του Tomas, λίγο πάνω από τα δοκάρια.
72' Νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να σώζει στο τετ α τετ με τον Alves.
76' Σουτ του Tete μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα ψηλά έξω.
84' Σουτ από παίκτη των Πολωνών από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μάζεψε σταθερά ο Saizar.
87' ΓΚΟΛ! 2-0 με τον Tomas να συνδυάζεται με τον Alves και με ωραίο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
88' Τελευταία μεγάλη φάση. Διαγώνιο πλασέ του Alves, η μπάλα μόλις έξω.
90' Τέλος της αναμέτρησης.