Δεύτερη νίκη με τους ίδιους πρωταγωνιστές

Με προστασία του 3-0 του πρώτου αγώνα κόντρα στην Φολγκόρε, η ΑΕΚ έπαιξε χωρίς άγχος στο Σαν Μαρίνο και πήρε δεύτερη νίκη, αυτή τη φορά με 3-1, και πέρασε στο β’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε την καθολική υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δείχνοντας ότι ήθελε να πάρει και δεύτερη νίκη. Στο 18΄είχε την πιο κραυγαλέα ευκαιρία μιας και το πλασέ του Τομάς κατέληξε στο δοκάρι του Μοντανάρι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 35’ μετά από λάθος διώξιμο του Ταουντούλ, ο Τράινι έκλεψε την μπάλα, πέρασε τον πορτιέρε της ομάδας της Λάρνακας και άνοιξε το σκορ (1-0) για την ομάδα του Σαν Μαρίνο.

Το γκολ αυτό δεν άγχωσε την ΑΕΚ, που στο δεύτερο ημίχρονο ανάτρεψε τα σε βάρος της δεδομένα. Η αρχή έγινε στο 51’ με τον Άλβες να ετοιμάζει το γκολ στον Τριτσκόφσκι, ο οποίος χρίστηκε σκόρερ σε άλλο ένα ματς και έκανε το 1-1.

Οι ίδιοι πρωταγωνιστές ενέργησαν και τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Σκοπιανό να σκοράρει δεύτερο τέρμα στο 55’ και να βάζει μπροστά την ΑΕΚ με 2-1.

Το τελικό 3-1 πέτυχε από την άσπρη βούλα στο 65’ ο Άλβες, μετά από παράβαση σε χέρι του Μουτσίνι.

Συνθέσεις
ΦΟΛΓΚΟΡΕ:
Μοντανάρι, Νούτσι (72'Ρόσι), Μουτσίνι, Τραϊνί, Μπέτζι, Αντζελίνι, Περότα, Γενεστρέτι, Μπεράρντι (67'Μπρολί), Κουινταβάλα, Καμιλίνι.
ΑΕΚ: Ταουντούλ, Μιντίκκης, Χαραλάμπους, Καταλά, Μουρίγιο, Λαμπάν (74'Μπόλιεβιτς), Λαρένα, Τομάς, Χαραλαμπίδης (67'Τέτε), Τρισκόφσκι (86'Κωνσταντίνου), Άλβες.

Δημητρίου: Κρίνονται οι κόποι των τελευταίων χρόνων, να δώσουμε το 101% για να τα καταφέρουμε
ΑΕΖ και Απόλλωνας ρίχνουν την αυλαία της 13ης αγωνιστικής
Πέρασαν νικηφόρα την αγωνιστική Εθνικός, Νέα Σαλαμίνα και Οθέλλος
Κατατέθηκε ο οκταμελής συνδυασμός Χατζηστεφάνου στην Ανόρθωση
Αυτές είναι οι ποδοσφαιρίστριες που έλαμψαν στο γυναικείο πρωτάθλημα-Κορυφαίος προπονητής ο Τσιακλής
Βγαίνει μπροστά και αφήνει αιχμές ο ΠΑΣΠ-«Ταφόπλακα στον αθλητισμό»
Τα δεδομένα για τα περί ενδιαφέροντος της ΑΕΚ Αθηνών για τον Πίττα
Διάστρεμμα ο Στεπίνσκι-Τα δεδομένα ενόψει τελικού κυπέλλου
Συνάντηση Ομόνοιας 29ης Μαΐου με ΓΣΠ-Στο ψάξιμο για τον αντικαταστάτη του Τούτιτς
«Πλεονέκτημα για την ΑΕΚ ότι θέλει μόνο νίκη, έδειξε ότι δεν καταλαβαίνει από έδρες»