Πρεμιέρα με νίκη για Γκουαρδιόλα και Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε πέναλτι μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ύστερα από ανατροπή του Στέρλινγκ. Ο Σέρχιο Αγουέρο ανέλαβε την εκτέλεσή του και το έκανε εύστοχα στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Μανόνε. Η Σάντερλαντ προσπάθησε να απειλήσει στην αντεπίθεση με τον Ντεφόου, με τη συμπλήρωση μισής ώρας ματς ωστόσο ο Καμπαγιέρο αντέδρασε γρήγορα.

Οι "πολίτες" έδειχναν να μην απειλούν, ούτε να απειλούνται. Αυτός ο εφησυχασμός ωστόσο, έφερε την ισοφάριση για την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες.

Στο 71ο λεπτό ο Ντεφόου έλαβε την κάθετη πάσα κι αυτός από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε εύστοχα τον Αργεντινό γκολκίπερ της γηπεδούχου ομάδας.

Κι ενώ όλα έδειχναν γκέλα και ντεμπούτο με το αριστερό για τον Πεπ Γκουαρδιόλα, ήρθε η αλλαγή του Ντέβιντ Μόγιες και μεταγραφικό απόκτημα εδώ και λίγες ώρες από την άλλη ομάδα του Μάντσεστερ (Γιουνάιτεντ), ΜακΝερ, να τον λυτρώσει.

Στο 87ο λεπτό ο Σανιά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Ντελφ, ο ΜακΝερ καταλάθως έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μανόνε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 υπέρ της Σίτι.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Σάββατο 13 Αυγούστου
Χαλ - Λέστερ 2-1 (45'+2' Ντιομαντέ, 57' Σνόντγκρας / 47' Μαχρέζ)
Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Μπρομ 0-1 (75' Ροντόν)
Μίντλεσμπρο - Στόουκ 1-1 (11' Νεγρέδο / 68' Σατσίρι)
Μπέρνλι - Σουόνσι 0-1 (82' Φερ)
Σαουθάμπτον - Γουότφορντ 1-1 (58' Ρέντμοντ / 9' Καπουέ)
Έβερτον - Τότεναμ 1-1 (5' Μπάρκλεϊ / 59' Λαμέλα)
Μάντσεστερ Σίτι - Σάντερλαντ 2-1 (4' πεν. Αγουέρο, 87' αυτ. ΜακΝερ / 71' Ντεφόου)

Κυριακή 14 Αυγούστου
Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (15:30)
Άρσεναλ - Λίβερπουλ (18:00)

Δευτέρα 15 Αυγούστου
Τσέλσι - Γουέστ Χαμ (22:00)

ΒΙΝΤΕΟ: Ο 17χρονος γιος του Ιμπραΐμοβιτς πέτυχε ένα γκολ που θα ζήλευε και ο πατέρας του
Όχι πριν το 2025 η ετυμηγορία για Μάντσεστερ Σίτυ στη «δίκη του αιώνα»
Έγινε άγαλμα, έδωσε το όνομα του σε αεροδρόμιο, τώρα θα έχει και το νόμισμά του ο Ρονάλντο-Φωτογραφίες