Με το δεξί η Μπορντό, διπλό η Ναντ

Η Μπορντό νίκησε με 3-2 τη Σεντ-Ετιέν για την πρώτη αγωνιστική της Ligue 1, αν και προηγήθηκε με 3-0 χάρη στα γκολ των Λαμπόρντ, Ρολάν και Μάλκολμ. Οι "στεφανουά" μείωσαν με τα γκολ των Αμουνά και Σέντερλουντ, αλλά δεν γλίτωσαν την ήττα.
Με το ίδιο σκορ νίκησε και η Καέν τη Λοριάν. Εδώ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 με δύο γκολ του Μουκαντζό, αλλά η Καέν ισοφάρισε 2-2 με τα γκολ των Ροντελέν και Σαντινί. Ο δεύτερος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 87ο λεπτό, έδωσε τη νίκησε στην Καέν.
Ίδιο σκορ και στη νίκη της Μετς επί της Λιλ. Η Μονπελιέ νίκησε με 1-0 την Ανζέρ χάρη στο γκολ του Μπουντεμπούζ από το όγδοο λεπτό του ματς, ενώ με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Ναντ με το διπλό επί της Ντιζόν χάρη στο γκολ του Τόμσεν στο τρίτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.
ΜΠΟΡΝΤΟ: Πριόρ, Σαμπαλί, Γκιλμπέρ, Παλουά, Πουντζέ, Μάλκολμ, Βάντα (84' Α. Τραορέ), Πλάσιλ, Τουρέ, Ρολάν (73' Μενέζ), Λαμπόρντ (79' Ουνά)
ΣΕΝΤ-ΕΤΙΕΝ: Ρουφιέ, Τεοφίλ-Κατρίν, Περέν, Πογκμπά, Εμ'Μπένγκ (9' Πολομά), Κορνέ (64' Μονέ-Πακέ), Σελνάες, Παζό, Ταμάν (73' Σέντερλουντ), Μπέριτς, Αμουνά

ΚΑΕΝ: Βερκούτρ, Νταμπό, Γιαχιά, Μπεν Γιουσέφ, Ιμορού, Ντελαπλάς (71' Μαλμπράνκ), Ντα Σίλβα, Φερέ, Ροντελέν (77' Καραμό), Σαντίνι, Μπαζίλ (69' Μπεσά)
ΛΟΡΙΑΝ: Λεκόμτ, Ροσέ, Λαουτοά, Τουρέ, Λε Γκοφ, Καφού, Εντονγκ, Μεσλούμπ (30' Κοφί), Μουκαντζό (78' Σελεμανί), Ουαρίς (75' Ζανό), Φιλιποτό

ΜΕΤΣ: Ντιντιγιόν, Ριβιερέ, Μίλαν, Φαλέτ, Μπαγιού (56' Μπασέν), Ενγκέτ, Ντοουκουρέ, Ζουφρ, Κοάντ, Μολέτ (71΄Σαρ), Ερντίντς (81' Ντιαλό)
ΛΙΛ: Ενιεάμα, Κορσιά, Σιβέλι, Παλμιερί, Σουμαορό, Αμαλφιτανό (68' Σανκαρέ), Αμαντού, Ομπαντί (74' Μαβουμπά), Ρόνι Λόπες, Έντερ, Μποτεάκ (68' Μέντες

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Ζουρντρέν, Βάντεν Μπόρε (86' Ντεπλάν), Ίλτον, Κονγκρέ, Ρουσιγιόν, Καμαρά, Σκιρί, Μπουντεμπούζ, Σανσόν (80' Μπεριγκό), Νινγκά (60' Ρεμί), Μουνιέ
ΑΝΖΕΡ: Πέτριτς, Μανσό, Τραορέ, Τομάς, Αντρεού, ΕνΝτόιγ, Σανταμαρία, Καπέλ (58' Κετκεοφομφόν), Σουνού (65' Πέπε), Ντιεντιού (71' Νουακέμε), Εκαμπί

ΝΤΙΖΟΝ: Ρεϊνέ, Σαφίκ, Βαρό, Αμπντελχαμίντ, Μπερνάρ, Αμαλφιτανό (57' Ντιονί), Μπαλμόν, Σανμαριτανό (69' Μπελά), Μαρί, Μπααμπουλά, Ταβάρες (86' Ριβιέρ)
ΝΑΝΤ: Ριού, Ντιμπουά, Βισκαρόντο, Ντιέγκο, Λίμα, Ρονζιέ, Ζιλέ, Αρί, Ιλοκί, Μπαμού (70' Σαλά), Τόμσεν (86' Μοϊμπέ)

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Παρασκευή 12 Αυγούστου
Μονακό - Γκινγκάμπ 2-2 (71' πεν. Φαμπίνιο, 84' Μπερνάρντο Σίλβα / 29' Ντιαλό,  37' Πριβά)
Μπαστιά - Παρί Σεν-Ζερμέν 0-1 (74' Κουρζαουά)
Σάββατο 13 Αυγούστου
Μπορντό - Σεντ-Ετιέν 3-2 (13' Λαμπόρντ, 57' Ρολάν, 72' Μάλκολμ / 81' Αμουνά, 89' Σέντερλουντ)
Καέν - Λοριάν 3-2 (32' Ροντελέν, 43', 88' Σαντίνι / 5', 19' Μουκαντζό)
Μετς - Λιλ 3-2 (56', 75' πεν. Ερντίντς.87' πεν. Ζουφρ / 35', 70' Λόπες)

Πηγή: sport24.gr

ΒΙΝΤΕΟ: Ο 17χρονος γιος του Ιμπραΐμοβιτς πέτυχε ένα γκολ που θα ζήλευε και ο πατέρας του
Όχι πριν το 2025 η ετυμηγορία για Μάντσεστερ Σίτυ στη «δίκη του αιώνα»
Έγινε άγαλμα, έδωσε το όνομα του σε αεροδρόμιο, τώρα θα έχει και το νόμισμά του ο Ρονάλντο-Φωτογραφίες