Στις καθυστερήσεις «πέταξε» στους Ομίλους ο ΑΠΟΕΛ

Με τρία τέρματα στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε 3-0 την Ρόσενμποργκ και σε συνάρτηση με την ήττα 2-1 στο στάδιο «Λέρκενταλ» έκλεισε θέση για ευρωπαϊκούς ομίλους για έκτη φορά στην ιστορία του.

Οι γαλαζοκίτρινοι παλαιότερα είχαν αγωνιστεί τρεις φορές σε Ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και δύο σε αυτούς του Γιουρόπα Λιγκ. Μετά την πρόκριση επί της νορβηγικής ομάδας έκλεισαν θέση για τους Ομίλους του Γιουρόπα και στα πλέι οφ θα διεκδικήσουν την πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους.

Η υπόθεση πρόκριση κρίθηκε σε απίστευτους ρυθμούς, καθώς οι γαλαζοκίτρινοι παρά την προσπάθεια καθόλη τη διάρκεια του αγώνα δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ και έτσι το 0-0 παράμενε μέχρι το τέλος.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, η Ρόσενμποργκ στο 22’ με τον Χέλαντ και ο ΑΠΟΕΛ στο 51’ σε σουτ του Αλεξάνδρου. Οι γαλαζοκίτρινοι σκόραραν στο 71’ με τον Σωτηρίου, όμως ορθά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Όσο περνούσε ο χρόνος, οι Νορβηγοί έκαναν καθυστερήσεις και από πλευράς ΑΠΟΕΛ προσπαθούσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Το γκολ ήρθε στο 91’ με τον Γιαννιώτα να σκοράρει μετά από σέντρα του Βάντερ και να δίνει σκορ πρόκρισης στον ΑΠΟΕΛ.

Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών του ΑΠΟΕΛ και στο 96’ με τον Βάντερ και το 99’ με τον Ντε Βινσέντι έκλεισαν τη θριαμβευτική νίκη με 3-0

Δείτε το LIVE του αγώνα:

«Έφυγε ο Μηνάς μας, η θέση του στο Αντώνης Παπαδόπουλος θα είναι πάντα εκεί»
Χέρι φιλίας μεν, καρφιά δε από Κούμα-«Λύσεις υπάρχουν, αλλά όχι με ετσιθελισμούς»
Οι διευθετήσεις της Αστυνομίας για τον αγώνα ΑΡΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ
Καρμιώτισσα - Ομόνοια 29Μ για την 4η αγωνιστική της Cyprus League
Αυτές είναι οι διευθετήσεις της Αστυνομίας για τον ποδοσφαιρικό αγώνα Ανόρθωση-Ομόνοια Λευκωσίας
Ντέρμπι φωτιά και αγώνες που κρύβουν εκπλήξεις στο κυπριακό πρωτάθλημα-Η σέντρα στην… Fonbet
Ψάχνουν τρόπους να ξορκίσουν το φάντασμα της απαγόρευσης-Κρίσιμη συνάντηση ΚΟΠ και ομάδων