Γκέλα με αυτογκόλ για ʼντερλεχτ

Η Άντερλεχτ άνοιξε το σκορ στο Όιπεν, 21 λεπτά μετά την έναρξη του ματς τον Ισπανό εξτρέμ της, Ντιέγκο Καπέλ, να υποδέχεται την μπάλα στην περιοχή και με σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Βαν Κομπρίζ.
Ο Σιλά ισοφάρισε για τη γηπεδούχο ομάδα μετά από κάκιστη αμυντική συμπεριφορά αυτής των Βρυξελλών στο 41ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τεόντορτσικ. Τελικά, η Όιπεν κατάφερε και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας όταν η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι μετά από σουτ του Λαζαρέ-Αμανί και ύστερα στο κεφάλι του τερματοφύλακα της Άντερλεχτ, Ρουφ, ο οποίος έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.
Η σύνθεση της Άντερλεχτ: Ρουφ, Μπατζί, Εμποτζί, Νόιτινχ, Ντεσχάχτ (79' Χέιλεν), Τίλεμανς, Ντεντόνκερ, Χανί, Καπέλ (70' Σοουά Ατζέι), Τεόντορτσικ, Τσίπτσιου (60' Ντουμπιά)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής
Παρασκευή 19 Αυγούστου
Σταντάρ Λιέγης - Σαρλερουά 0-0
Σάββατο 20 Αυγούστου
Ζούλτε Βάρεχεμ - Οστάνδη 1-1 (56' Λέιγ / 5' Μάρουσιτς)
Βάασλαντ Μπέβερεν - Μέχελεν 2-2 (4' Σχρίβερς, 16' Σεκ / 26' Μπιέλιτσα, 90' Βερντιέ)
Μουσκρόν - Σιντ Τρούιντεν 2-1 (52' Στογιάνοβιτς, 61' Μάρκοβιτς)
Κόρτραϊκ - Μπριζ 2-1 (7',11' Σααντί / 33' Βάνακεν)
Κυριακή 21 Αυγούστου
Όιπεν - Άντερλεχτ 2-2 (41' Σιλά, 81' αυτ. Ρουφ / 21' Καπέλ, 46' Τεόντορτσικ)

Κέιν, Μπαμπέ και Γιλντίζ τα πρόσωπα της πρεμιέρας του Champions League
Champions League: Γιατί Μάντσεστερ Σίτι και Τζιρόνα μπορούν να παίζουν μαζί στη διοργάνωση
Πέθανε ο Τοτό Σκιλάτσι
Απολύθηκε ο θρύλος της Ρόμα, Ντανιέλε Ντε Ρόσι
Champions League: Ρεβάνς τελικού για Σίτι και Ίντερ, «δοκιμασία» για την Παρί Σεν Ζερμέν
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπάρνσλεϊ 7-0: Με... περίπατο στους «16» του League Cup