Τεράστια ΑΕΚ έγραψε ιστορία στην Μόσχα

Με τέρμα του Ιβάν Τριτσκόφσκι στο 89’ η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ κερδίζοντας με 1-0 την Σπαρτάκ. Θυμίζουμε ότι ο πρώτος αγώνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» είχε λήξει 1-1.

Η ομάδα της Λάρνακας φθάνει για δεύτερη φορά στην ιστορία της στα πλέι οφ και θα επιχειρήσει να επανέλθει ξανά στους Ομίλους της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Λαρνακείς, σταδιακά βρήκαν τα πατήματά τους και στάθηκαν αρκετά καλά στην έδρα των γηπεδούχων. Η ομάδα της Λάρνακας έκλεισε καλά τους διαδρόμους προς την εστία και επιχειρούσε να φτιάξει ευκαιρίες που θα έφερνα ένα τέρμα, ώστε να ξανά μπει στο παιχνίδι της πρόκρισης.

H ΑΕΚ με οργανωμένο πλάνο στο δεύτερο ημίχρονο, δεν παρασύρθηκε και προσηλωμένη στο πλάνο της κατάφερε να μείνει ζωντανή μέχρι το τέλος του αγώνα. Μάλιστα, δικαιώθηκε καθώς στο 89' ο Τριτσκόφσκι βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα και με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 1-0 για την ΑΕΚ σφραγίζοντας την πρόκριση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σκόρερ: 89’ Τριτσκόφσκι

Κίτρινες: Ζε Λουίς,  Μακέεφ, Ρεμπρόφ / Μουρίγιο

Συνθέσεις:
Σπαρτάκ:
Ρεμπρόφ, Ζομπνίν(Ρομούλο 68'), Εσιένκο(Μελγαρέχο 90'), Μακεέφ, Κομπάροφ, Κουτέποφ, Μποτσέτι, Περνάντο, Προμς, Ζε Λουίς, Ανανίντζε(Κουσιάκοφ 46')
ΑΕΚ: Μίνιο, Μόισοφ, Καταλά, Μουρίγιο(Χαραλαμπίδης 81'), Μπόλιεβιτς(Ακοράν 84'), Όρτιθ, Λαρένα, Τομάς, Τέτε(Εγγλέζου 87'), Τρισκόφκσι, Άλβες

Δείτε το LIVE του αγώνα:

«Έφυγε ο Μηνάς μας, η θέση του στο Αντώνης Παπαδόπουλος θα είναι πάντα εκεί»
Χέρι φιλίας μεν, καρφιά δε από Κούμα-«Λύσεις υπάρχουν, αλλά όχι με ετσιθελισμούς»
Οι διευθετήσεις της Αστυνομίας για τον αγώνα ΑΡΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ
Καρμιώτισσα - Ομόνοια 29Μ για την 4η αγωνιστική της Cyprus League
Αυτές είναι οι διευθετήσεις της Αστυνομίας για τον ποδοσφαιρικό αγώνα Ανόρθωση-Ομόνοια Λευκωσίας
Ντέρμπι φωτιά και αγώνες που κρύβουν εκπλήξεις στο κυπριακό πρωτάθλημα-Η σέντρα στην… Fonbet
Ψάχνουν τρόπους να ξορκίσουν το φάντασμα της απαγόρευσης-Κρίσιμη συνάντηση ΚΟΠ και ομάδων