Τουρκία - Κύπρος 0-1 (τελικό)

Πανάξια νίκη με 1-0 της Εθνικής Ελπίδων με την αντίστοιχη της Τουρκίας μέσα στην Άγκυρα και συγκεκριμένα στο στάδιο Osmanli.

Ο αγώνας αφορούσε το πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-21 και ήταν η πρώτη νίκη για την Εθνική μας.

Η πανάξια νίκη ήρθε μετά από σπουδαία εμφάνιση της Εθνικής μας. Αλλαγμένη σαφώς προς το καλύτερο και με επιθετικό προσανατολισμό, δικαιωματικά έφτασε στην επιβράβευση με νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το κείμενο ανανεώνεται

Εξαιρετική η παρουσία από τους διεθνείς μας στο πρώτο ημίχρονο και η επιβράβευση ήρθε με το προβάδισμα (1-0) στο σκορ.

Στο 22΄ ο Κυριάκος Παναγή μετά από ωραία προσπάθεια κέρδισε φάουλ έξω από τη μεγάλη επαναρθωτική της Τουρκίας.

Ο Φάνος Κατελάρης με απευθείας εκτέλεση άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας 1-0.

Στο 31' απευθείας κτύπημα φάουλ του Παπαφώτη έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 39' μετά από  προσπάθεια του Κυριάκου Παναγή τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Μηνάς Αντωνίου που βρέθηκε σε εξαιρετική θέση. Έκανε το σουτ που απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Τουρκίας.

Σε εξέλιξη το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κυριάκος Παναγή λόγω τραυματισμού αντικαταστάθηκε από τον Ανδρέα Παχίπη.

Οι διεθνείς στα πρώτα στάδια κράτησαν γερά στην πίεση των γηπεδούχων και μετά το 60ο λεπτό άρχισαν να κυνηγούν ένα δεύτερο γκολ.

Στο 54' ο Γιώργος Τασουρής με ωραία εκτίναξη απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Οκουκλάν.

Στο 65΄μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας. Ο Βασίλης Παπαφώτης έπιασε το σουτ από καλή θέση και απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Τουρκίας.

Στο 70' μετά από εκτέλεση φάουλ του Φράγκου ο Πίττας από εξαιρετική θέση έστειλε το σουτ στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Τουρκίας.

Στις καθυστερήσεις ο Μηνάς Αντωνίου έχασε την ευκαιρία του αγώνα για να γίνει το 2-0 όμως το πλασέ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Η Εθνική μας αγωνίζεται με τους Τασουρή, Καρό (75' Κούσουλος), Α. Κυριάκου (αρχηγός), Ν. Ιωάννου, Γουήλερ, Κατελάρη (66' Φράγκου), Παπαφώτη, Αρέστη, Παναγή (46' Παχίπης), Πίττα, Μ. Αντωνίου.

*Η Εθνική μας θα δώσει την ερχόμενη Δευτέρα το επόμενο της παιχνίδι με αντίπαλο τη Σλοβακία στην Κύπρο.

Οι διευθετήσεις της Αστυνομίας για τον αγώνα ΑΡΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ
Καρμιώτισσα - Ομόνοια 29Μ για την 4η αγωνιστική της Cyprus League
Αυτές είναι οι διευθετήσεις της Αστυνομίας για τον ποδοσφαιρικό αγώνα Ανόρθωση-Ομόνοια Λευκωσίας
Ντέρμπι φωτιά και αγώνες που κρύβουν εκπλήξεις στο κυπριακό πρωτάθλημα-Η σέντρα στην… Fonbet
Ψάχνουν τρόπους να ξορκίσουν το φάντασμα της απαγόρευσης-Κρίσιμη συνάντηση ΚΟΠ και ομάδων