Η ʼρσεναλ πήρε βαθμό στο Παρίσι

Η Παρί Σεν-Ζερμέν προηγήθηκε με Καβάνι, έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά η Άρσεναλ πήρε βαθμό στο Παρίσι. Επίσης ισόπαλο με 1-1 ολοκληρώθηκε και το Βασιλεία - Λουντογκόρετς

Παρί Σεν-Ζερμέν - Άρσεναλ 1-1

Σκόρερς: 1' Καβάνι / 77' Αλέξις Σάντσες
Γήπεδο: "Parc des Princes", Παρίσι
Διαιτητής: Βίκτορ Κάσαϊ (Ουγγαρία)
Ο Έντινσον Καβάνι πέτυχε το πρώτο γκολ του φετινού Champions League, με τον Ουρουγουανό στράικερ να ανοίγει το σκορ στο πρώτο λεπτό με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Σερζ Οριέ από δεξιά.

Στα 44 δευτερόλεπτα μετά την σέντρα μπήκε το γκολ, είναι το πιο γρήγορο που έχει πετύχει η παριζιάνικη ομάδα στην διοργάνωση, αλλά και το πιο γρήγορο που έχει δεχτεί η λονδρέζικη!

Στο 34' ο Καβάνι έχασε μία σπουδαία ευκαιρία και για δεύτερο γκολ, καθώς απέφυγε τον Οσπίνα, αλλά αστόχησε, ενώ η Άρσεναλ στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε ούτε μία τελική προσπάθεια.

ΠΑΡΙ ΣΖ: Αρεολά, Οριέ, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Μαξουέλ, Κριχόβιακ, Βεράτι, Ραμπιό, Ντι Μαρία, Ματουιντί, Καβάνι.
ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπεγιερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκελέν, Καθόρλα, Μεσούτ Εζίλ, Ιουόμπι, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν.

Βασιλεία - Λουντογκόρετς 1-1

Σκόρερς:  / 45' Ζόναταν Καφού
Γήπεδο: "St. Jakob-Park", Βασιλεία
Διαιτητής: Αλιακσέι Κουλμπάκοβ (Λευκορωσία)
Οι Βούλγαροι κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να περιορίζουν την επιθετική δραστηριότητα των Ελβετών και στο 45' "χτύπησαν" στην αντεπίθεση, ανοίγοντας το σκορ με τον Ζόναταν Καφού.

Ο 25άχρονος Βραζιλιάνος επιθετικός έκανε τρομερή προσπάθεια από δεξιά, "χόρεψε" τους αντίπαλους αμυντικούς με κινήσεις που θύμισαν Κριστιάνο Ρονάλντο και με αριστερό πλασέ έκανε το 0-1.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Βάλτσικ, Λανγκ, Σούχι, Μπαλάντα, Ανταμά Τραορέ, Τόλαντ Τζάκα, Μπιάρνασον, Στέφεν, Ντελγάδο, Γιάνκο.
ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Στογιάνοφ, Μίνεφ, Μότσι, Παλομίνο, Ναταναέλ Πιμιέτα, Αντριαναντενενά, Ντιάκοφ, Μαρσελίνιο, Μισιτζάν, Βάντερσον, Ζόναταν Καφού.

Πηγή: sport24.gr

Μπαρτσελόνα: Οι ειδικές εξετάσεις για την αναγέννηση του Πέδρι και το πλάνο για τους συνεχόμενους τραυματισμούς
Champions League: Μπαρτσελόνα και Άρσεναλ μπαίνουν στον... χορό των «αστεριών»
«Σφαγή» σε Μπέργκαμο και ματσάρα στη Μαδρίτη στο φινάλε της 1ης αγωνιστικής του νέου Champions League
Τέλος ο Ντε Ρόσι από τη Ρόμα-Στη θέση του ο Γιούριτς
Κέιν, Μπαμπέ και Γιλντίζ τα πρόσωπα της πρεμιέρας του Champions League
Champions League: Γιατί Μάντσεστερ Σίτι και Τζιρόνα μπορούν να παίζουν μαζί στη διοργάνωση
Πέθανε ο Τοτό Σκιλάτσι
Απολύθηκε ο θρύλος της Ρόμα, Ντανιέλε Ντε Ρόσι
Champions League: Ρεβάνς τελικού για Σίτι και Ίντερ, «δοκιμασία» για την Παρί Σεν Ζερμέν
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπάρνσλεϊ 7-0: Με... περίπατο στους «16» του League Cup