Η Σεβίλλη έσπασε το αήττητο της Ρεάλ

Σπουδαία νίκη για την Σεβίλλη στο "Ramón Sánchez Pizjuán", καθώς επικράτησε 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης με ανατροπή στα τελευταία λεπτά και την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα!

Με πέναλτι ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 67', φτάνοντας τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα, αλλά ο Σέρχιο Ράμος με αυτογκόλ έφερε, άθελά του, το ματς στα ίσα στο 85'.

Ο Στέβαν Γιόβετιτς με σουτ έξω από την περιοχή ολοκλήρωσε την ανατροπή και χάρισε στη Σεβίλλη τη νίκη που την φέρνει μόλις έναν βαθμό πίσω από την Ρεάλ. Στο -2 είναι η Μπαρτσελόνα, αλλά να θυμίζουμε πως η ομάδα της Μαδρίτης έχει ματς λιγότερο.

Το αήττητο λοιπόν της ομάδας του Ζινεντίν Ζιντάν σταμάτησε στα 40 παιχνίδια, ενώ θυμίζουμε πως στην έδρα της Σεβίλλης είχε ισοφαρίσει 3-3 μεσοβδόμαδα στις καθυστερήσεις, σπάζοντας το ρεκόρ της Μπαρτσελόνα.

Και τότε είχε σκοράρει ο Γιόβετιτς, στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Σεβίλλης, ενώ απόψε σκόραρε και στο ντεμπούτο στο ισπανικό πρωτάθλημα.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σέρχιο Ρίκο, Μαριάνο, Παρέχα, Ραμί, Σέρχιο Εσκουδέρο, Εν'Ζονζί, Ιμπόρα (77' Σαράμπια), Νασρί, Φράνκο Βάσκες (68' Φράνκο Βάσκες), Βιτόλο, Μπεν Γεντέρ (92' Βιέτο).

ΡΕΑΛ (5-3-2): Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Νάτσο, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος (75' Κόβατσιτς), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Λεγκανές - Μπιλμπάο 0-0
Μπαρτσελόνα - Λας Πάλμας 5-0 (14' και 57' Λουίς Σουάρες, 52' Μέσι, 59' Αρντά Τουράν, 80' Αλέις Βιδάλ)
Ατλέτικο - Μπέτις 1-0 (8' Γκαϊτάν)
Ντεπορτίβο - Βιγιαρεάλ 0-0

Κυριακή
Βαλένθια - Εσπανιόλ 2-1 (17' Μοντόγια, 73' Μίνα / 85' Νταβίδ Λόπεθ)
Θέλτα - Αλαβές 1-0 (89' Ραντόγια)
Χιχόν - Έιμπαρ 2-3 (9' Κάρλος Καρμόνα, 58' Νάτσο Κάσες / 4' πέν. Αντριάν, 21' Πέδρο Λεόν, 23' Λούνα)
Γρανάδα - Οσασούνα 1-1 (69' Κράβετς / 12' Οριόλ Ριέρα)
Σεβίλλη - Ρεάλ 2-1 (85' αυτ. Σέρχιο Ράμος, 92' Γιόβετιτς / 67' πέν. Κριστιάνο Ρονάλντο)