Ιστορική νίκη της Σουόνσι στο «ʼνφιλντ»!

Η Σουόνσι πήρε την πρώτη νίκη στην ιστορία της στην Premier League στο "Anfield", επικρατώντας 3-2 της Λίβερπουλ, σε ένα ματς συγκλονιστική εξέλιξη στο δεύτερο ημίχρονο.
Οι Ουαλοί ήταν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ υποχρέωσαν τους "κόκκινους" στην παρθενική τους εντός έδρας ήττα για το πρωτάθλημα φέτος και την πρώτη έπειτα από έναν χρόνο και 4 μέρες!
Τελευταία ήττα της Λίβερπουλ στο "σπίτι" της ήττα στις 17 Ιανουαρίου 2016 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (0-1).
Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Φερνάντο Γιορέντε, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 48' και στο 52' έκανε το 2-0, αλλά δύο τέρματα του Ρομπέρτο Φιρμίνο (55' και 69') οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα.
Για πέντε λεπτά όμως διατηρήθηκε το ισόπαλο αποτέλεσμα, καθώς στο 74' ο Γκίλφι Σίγκουρντσον διαμόρφωσε το τελικό 2-3, έτσι η Σουόνσι ξεκόλλησε απ'την τελευταία θέση με μία ιστορική νίκη.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Κλάβαν, Μίλνερ, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (94' Ματίπ), Εμρέ Τζαν (70' Ορίγκι), Λαλάνα, Κοουτίνιο (57' Στάριτζ), Φιρμίνο.
ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Νότον, Φεντερίκο Φερνάντες, Μόσον, Μάρτιν Όλσον (79' Ρανχέλ), Κορκ, Φερ (94' Φάλτον), Τομ Κάρολ, Ράουτλετζ, Σίγκουρντσον, Γιορέντε (85' Μπόρχα Μπαστόν).

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:
Σάββατο
Λίβερπουλ - Σουόνσι 2-3 (55' και 69' Φιρμίνο / 48' και 52' Γιορέντε, 74' Σίγκουρντσον)

20. Σάντερλαντ 15

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)
**ο 5ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του FA Cup και του League Cup)
***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι
****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)