Ισοφάρισε (1-1) ο ΑΠΟΕΛ την ΑΕΚ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς της ημιτελικής φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, όπου επικράτησε της Πετρολίνα ΑΕΚ με 75-72, μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι που έγινε στο Λευκόθεο.

Οι "γαλαζοκίτρινοι" ισοφάρισαν σε 1-1 τις νίκες, με το επόμενο παιχνίδι να πραγματοποιείται στο "Κίτιον" την ερχόμενη Τρίτη (11/4) στις 19:00. Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα προκριθεί στην τελική φάση. Χωρίς τους Παντούρη και Κοιλαρά αγωνίστηκε ο ΑΠΟΕΛ ενώ από την Πετρολίνα ΑΕΚ απουσίαζαν οι Πέτροβιτς και Τρισόκκας.  Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ρόμπερτ Μπράουν με 21 πόντους (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Μέρφι Μπερνατόφσκι με 18 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Από την Πετρολίνα ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Πρίμοζ Μπρέζετς με 24 πόντους (7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Βλάντιμιρ Ντάσιτς με 22 πόντους (4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με δύο τρίποντα του Μπερνατόφσκι ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ παίρνοντας προβάδισμα με 6-0. Έπειτα η ΑΕΚ ανέβηκε και μείωσε σε 6-4 στο 3:30 (τρεις ο Μπρέζετς, ένα ο Ντάσιτς). Στο επόμενο δίλεπτο οι "γαλαζοκίτρινοι" επανέφεραν την διαφορά στους έξι (13-7), ενώ η ΑΕΚ ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 8:30 με το σκορ να είναι στο 15-15. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ με τέσσερις πόντους του Μπράουν έκανε το 19-15, με τους Λαρνακείς να σημειώνουν δύο ακόμα πόντους με λέι απ του Ντάσιτς λίγο πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (19-17).

Ο Κούνας με τρίποντο έφερε την διαφορά στους πέντε για τον ΑΠΟΕΛ (22-17) νωρίς στην Β' περίοδο, όμως η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και σημείωσε επτά σερί πόντους (πέντε ο Ντάσιτς, δύο ο Μπρέζετς) παίρνοντας προβάδισμα με 24-22 στο 12'. Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 31-29 υπέρ του ΑΠΟΕΛ, με την ΑΕΚ στην συνέχεια να σημειώνει τρεις πόντους (δύο ο Μπρέζετς, ένα ο Άντερσον) και να παίρνει προβάδισμα με 32-31. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη στην συνέχεια απάντησε με έντεκα σερί πόντους (πέντε ο Μπράουν, τέσσερις ο Μόμπλεϊ, δύο ο Κούνας) φέρνοντας το σκορ στο 42-32 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με δίποντο του Μπεστ μπήκαν στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι, φέρνοντας την διαφορά στους δώδεκα (44-32). Η ΑΕΚ στην συνέχεια αντέδρασε και σημείωσε έξι σερί πόντους (πέντε ο Τόμας, ένα ο Ντάσιτς) φέρνοντας το σκορ στο 44-38 στο 24'. Στο επόμενο λεπτό ο Κούνας έκανε το 46-38 για τον ΑΠΟΕΛ, με την ΑΕΚ στην πορεία να σημειώνει επτά ακόμα πόντους (τρίποντο ο Ντάσιτς, από δύο οι Τομάς-Μπρέζετς) μειώνοντας στον πόντο (46-45) μέχρι το 27:30. Ενάμιση λεπτό αργότερα το σκορ έφθασε στο 49-46, με τον Μύθιλλο να σημειώνει δύο πόντους στην συνέχεια κάνοντας το 51-46 για τον ΑΠΟΕΛ. Λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου ο Σιζόπουλος με τρίποντο μείωσε στους δύο για την ΑΕΚ (51-49).

Ο Τομάς με τρίποντο νωρίς στην Δ' περίοδο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 52-51, ενώ στο 31:30 το σκορ ήταν στο 53-53. Έπειτα οι "γαλαζοκίτρινοι" με εννέα σερί πόντους (πέντε ο Μπάσεϊ, τέσσερις ο Μπερνατόφσκι) πήραν προβάδισμα με 62-53  στο 34:20. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό η ΑΕΚ μείωσε στους έξι την διαφορά (64-58). Δύο λεπτά πριν το φινάλε το σκορ οδηγήθηκε στο 69-64, ενώ στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Ντάσιτς για
ΑΕΚ, Μόμπλεϊ για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να φτάνει στο 71-66. Στην συνέχεια ο Ντάσιτς με τρίποντο μείωσε σε 71-69, ενώ είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος το σκορ έφθασε στο 72-70. Μέχρι το τέλος του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε τρεις ακόμα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, με το σκορ να οδηγείται στο τελικό 75-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 42-32, 51-49, 75-72

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης)
Μπερνατόφσκι 18 (4), Μπράουν 21 (1), Μπάσεϊ 9 (1), Μπεστ 2, Κούνας 12 (2), Μύθιλλος 2, Κασκίρης, Μόμπλεϊ 11.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ)
Τομάς 14 (3), Μπρέζετς 24, Ντάσιτς 22 (4), Σιζόπουλος 6 (2), Άντερσον 3, Παλάλας, Μπιγκς, Παντελή 3 (1).

Μια γυναίκα μεταξύ των υποψηφίων για την προεδρία της ΔΟΕ
«Τέλος» η σεζόν του τένις για την Ονς Ζαμπέρ
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς απαγορεύει στα παιδιά του να έχουν κινητά τηλέφωνα
Πρωτιά Δημήτρη Παρέλλη στην RC5 του Ράλι Ακρόπολις 2024
«Ζητώ συγγνώμη για την αντίδραση μου από τον διαιτητή και από τον κόσμο, παρεκτράπηκα και δεν θα ξαναγίνει»