Έχασε με το εισιτήριο στην τσέπη ο Απόλλωνας

Για 16η φορά στην ιστορία του, εκ των οποίων στις οκτώ στέφθηκε Κυπελλούχος, προκρίθηκε ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού, αν και γνώρισε την ήττα από την Ανόρθωση στον επαναληπτικό με 1-0, είχε ήδη εξασφαλισμένη την πρόκριση, καθώς το 6-0 του πρώτου αγώνα μόνο με θαύμα μπορούσε να ανατραπεί. Το τέρμα του Ολιβέιρα στο 34’ ήταν αυτό που ξεχώρισε και έγραψε το 1-0 για την ιστορία του αγώνα.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα της Αμμοχώστου, έχοντας την εδαφική υπεροχή με το μέρος της, χωρίς να φτιάχνει ωστόσο κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Η ομάδα της Λεμεσού δε, με χαμηλό τέμπο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς διάθεση για να απειλήσει.

Τη ροή του αγώνα διαφοροποίησε ο Ολιβέιρα στο 34’, όπου μετά από πάσα του Καρλίτος, από το ύψος της μικρής περιοχής με δυνατό σουτ νίκησε τον Βάλε.

Τις πρώτες του καλές ευκαιρίες, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ, έφτιαξε στη συνέχεια ο Απόλλωνας, με τους Σαρδινέρο και Ντα Σίλβα να δοκιμάζουν με σουτ να απειλήσουν, και στο 45’ ο Βινίσιους με κεφαλιά είδε τον Σάντος να διώχνει στη γραμμή της εστίας του Κόπριβετς.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στην επανάληψη, η Ανόρθωση είχε την κατοχή και τις καλές ευκαιρίες με το μέρος της.

Στο 54’, πλησίασε να διπλασιάσει τα τέρματα της η ομάδα της Αμμοχώστου, με τον Άλβες να πλασάρει τον Βάλε, την μπάλα να περνά κάτω από το σώμα του και τον Ρομπέρζ να απομακρύνει την υστάτη. Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο συμπληρώθηκαν τα ενενήντα λεπτά, με την Ανόρθωση να προσπαθεί αλλά να παραμένει στο 1-0.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:
Ανόρθωση: Κόπριβετς, Ερέρο, Σιβού, Σάντος, Γκάμπριελ, Βίκτορ, Μίτροβιτς, Οικονομίδης, Καλό, Ολιβέιρα, Άλβες.
Απόλλωνας: Βάλε, Στυλιανού, Βασιλείου, Βινίσιους, Ρομπέρζ, Σακέτι, Σαρδινέρο, Ντα Σίλβα, Πέδρο, Παπουλής, Μαγκλίτσα.