Ερμής: Πήρε το αίμα του πίσω! (vid)

Την πρώτη νίκη του στη σεζόν απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα και ταυτόχρονα ρεβάνς για το εκτός έδρας 1-4 στις 3 Απριλίου πήρε ο Ερμής, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Στην αναμέτρηση, η οποία ξεκίνησε με ημίωρη καθυστέρηση (διάβασε σχετικό ρεπορτάζ: Τραγέλαφος στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»), οι «φτεροπόδαροι» επικράτησαν 3-0 των «ερυθρολεύκων» χάρη σε ισάριθμα τέρματα στην επανάληψη.
Μετά από ένα φτωχό σε φάσεις πρώτο ημίχρονο (11’ Μασίνουα / 20’ Κούσουλος, 26’ Μακρίεφ) ο σύλλογος της Αραδίππου άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Αρτάμπε έπειτα από σέντρα του Ψάλτη (50’). Στο 57’ οι οικοδεσπότες ζήτησαν (ορθά, πλην μάταια) πέναλτι σε χέρι του Άντονιτς, στο 60’ είδαν τέρμα του Μασίνουα ν’ ακυρώνεται λανθασμένα ως οφσάιντ, αλλά στο 71’ έφτασαν στο 2-0 με απίθανη κούρσα (πίσω από το κέντρο) και εξαιρετικό τελείωμα του ντε Μέλο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 86’ ο Μαρτίνιουκ με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Κότο.
ΕΡΜΗΣ (4-2-3-1): Στυλιανού - Ψάλτης, Κέζος, Μπενγκά, Χριστοφή - Αρτάμπε (65’ Λίλλης), Μαϊσουράτζε - Κότο, Μαρτίνιουκ, ντε Μέλο (90’ Αντρέου) - Μασίνουα.
ΣΑΛΑΜΙΝΑ (4-1-4-1): Βεσελόφσκι - Ελευθερίου, Άντονιτς (76’ Τσίνα), Γκράσι, Φούσκο - Σκοπελίτης - Εγγλέζου, Κούσουλος, Αβελάιρας (67’ Τσούργιουριτς), Μπριζίντο (58’ Μάατσι) - Μακρίεφ.

Βγαίνει μπροστά ο Παπασταύρου-«Δυστυχώς δεν εξελίχθηκε όπως θέλαμε ο τελικός»
Η μπάλα στήνεται στη σέντρα-Αρχίζει το EURO U-17 στην Κύπρο
Η αναφορά του Κυβερνητικού Εκπροσώπου για τη νίκη της Πάφου-«Η χαρά μας είναι εμφανής»
Έγινε χαμός στην Πάφο για το κύπελλο-Πανηγύρισαν με την ψυχή τους (pics)
Έτσι έγραψε ιστορία η Πάφος-Κέρδισε το πρώτο της τρόπαιο και εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο
Καρσέδο: Είμαι περήφανος για την ομάδα, πανευτυχής για αυτό που καταφέραμε
BINTEO: Η στιγμή που οι παίκτες της Πάφου σηκώνουν το τρόπαιο στον ουρανό
Το μήνυμα Ντουμπόφ μετά την κατάκτηση του κυπέλλου-«Είναι μόνο η αρχή, ονειρευόμαστε και πρωτάθλημα»
Τρελά πανηγύρια από τους ποδοσφαιριστές της Πάφου-Σήκωσαν ψηλά τους Ντούμποφ και Καρσέδο (pics)
Το σχόλιο Χριστοδουλίδη μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου από την Πάφο-Ποιους ξεχώρισε